Szijjártó cicaharcos vitézkedése ellenére valamennyire megnyugtatóak voltak Novák Katalin érett gondolatai a témában.
Svédország erősebbé és hatékonyabbá tenné a NATO-t, csatlakozása hozzájárul a szervezet megerősítéséhez, egységéhez. Támogatom, hogy Svédország mielőbb a NATO tagja legyen - jelentette ki a köztársasági elnök.
Ha valaki ismeri a svédeket, akkor tudja, hogy náluk békésebb, barátságosabb népet nem sokat találunk a Földön. Egyetlen példa, Európában ők élnek a leghosszabb ideje teljes békében, még a két világháborúból is ki tudtak maradni. És ennek megfizették az árát, hiszen egy nagyon korszerű és erős hadsereget tudhatnak maguk mögött. Volt idő, amikor nemzeti jövedelmük 10 százalékát is fegyveres erőik fejlesztésére fordították. Nem véletlen, hogy az általuk gyártott Gripen vadászgépek ma jobban vizsgáznak az Ukrajna körüli járőrözésben, mint a versenytárs amerikai F-16-osok. Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy a magyar politikusok mostanában azzal büszkélkednek, a hadseregünkre fordított összegek végre elérik a nemzeti jövedelem 2 százalékát. Ha valaki összeveti a magyar és a svéd nemzeti jövedelmet, akkor megérti, miért van az, hogy egyszerűen nem egy osztályban focizik a két fegyveres erő. Érthetőbben fogalmazva, előbb dobnak ki minket a NATO-ból, mint hogy a svédeket ne vegyék fel.
Magyarország esetleges nemmel szavazása a svéd NATO-tagságra valószínűleg példátlan következményekkel járna. Egyrészt végleg besorolnának minket Putyin táborába, másrészt ebből következően, mint árulókat kezelnének minket. Ne feledje senki, Németh Zsolt az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, a júliusi vilniusi NATO-csúcs után elmondta, a sikeres találkozó egyik fontos eredménye volt, hogy a szervezet újra definiálta Oroszország megítélését. Ebben a fenyegetettségi skálán Moszkvát a legmagasabb szintre emelték, a terrorizmussal került egy osztályba.