London a hatodik legnagyobb francia város

A helyi francia ajkú lakosság arányának tekintetében ma már London büszkélkedhet Franciaország hatodik legnagyobb "városának" címével: a brit fővárosban ugyanis több francia állampolgár él, mint Bordeaux-ban, Nantes-ban vagy Strasbourgban.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A hosszú múltra visszatekintő londoni francia közösség tagjai korábban a South Kensington-i nagykövetség környékén futó utcákon "tömörültek", ahol kifogástalan toalettben feszítő anyukák válogattak a francia könyvesboltok, pékségek és járdaszéli kávézók kínálatából, miután beadták gyermekeiket az elit Charles de Gaulle francia gimnáziumba. Ma már azonban szinte minden utcasarkon "találni" franciákat, akiknek a száma folyamatosan növekszik.

(Az Európai Unió 15 országára kiterjedő felmérése szerint a bevándorlók, függetlenül attól, hogy milyen régóta élnek választott hazájukban, negatívabban értékelik élethelyzetüket, mint azok, akik helyben születtek.)

"Sok francia úgy gondolja, hogy a nyári olimpiai játékok miatt új munkalehetőségekre van kilátás a fővárosban, ez azonban nem így van"

A brit főváros francia konzulátusa szerint nagyjából 300-400 ezer francia állampolgár él Londonban, és közülük sokan ma már a főváros "kreatív központjának" számító East Endet tekintik az otthonuknak. A londoni francia lakosság nagy része a kreatív iparban dolgozik: illusztrátorok, divatreklámokkal foglalkozó ügynökségi munkatársak vagy éppen újságírók - olvasható a BBC brit közszolgálati tartalomszolgáltató internetes oldalán.

Akad köztük, aki a francia bürokráciától való szabadulás miatt élvezi leginkább a londoni létet, míg mások szerint a brit vállalatok jobban fel vannak készülve a fiatal munkaerő foglalkoztatásra, mivel az erre vonatkozó szerződési feltételek jóval egyszerűbbek, mint Franciaországban. A fiatalok többségének leginkább a londoni ingatlanpiaccal akadnak gondjai: a brit fővárosban található lakások bérleti díjai ugyanis kétszer magasabbak, mint odahaza.

A franciák a 17. században érkeztek először tömegesen a brit főváros szállás és élelem szempontjából is jelentősen olcsóbb keleti negyedébe. A hitük miatt hazájukban éveken át üldözött hugenottáknak II. Károly angol király (1630-1685) kínált itt menedéket. A térségben ma is sok francia utcanév őrzi az emléküket. A hugenották tehetséges mesteremberek voltak, ezért a helyiek közül sokan attól féltek, hogy elveszik a munkát a londoniak elől.

Az állásokért ma is intenzív harc folyik, elsősorban a fiatalok között, ráadásul a csatornán túlról érkező munkaerőt sokszor nem fogadják tárt karokkal a szigetországban. A francia konzulátus megbízásából a közelmúltban készített jelentés azoknak a fiatal francia állampolgároknak a sorsára koncentrál, akik egyirányú jeggyel a zsebükben érkeztek a brit fővárosba, és sokszor meglehetősen kilátástalan helyzetben találják magukat.

A Charles Peguy Központ nevű jótékonysági szervezet az újonnan érkezőknek segít munkát és szállást találni. "Sok francia úgy gondolja, hogy a nyári olimpiai játékok miatt új munkalehetőségekre van kilátás a fővárosban, ez azonban nem így van" - mondta a szervezet egyik tanácsadója. Szerinte vannak közöttük olyanok, akik családi problémáik, az oktatási nehézségek vagy a rossz életkörülmények elől menekülnek el Franciaországból.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo