Az európai gazdaság mára a világ fejlődésének lassítójává vált – állítják elemzők. Az Európai Bizottság mérsékelte idei előrejelzését: a 12 gazdaságon alapuló prognózis 1,7 százalékos gazdasági növekedésről szól az eurózónában. Eközben az Amerikai Egyesült Államokban 4,5 százalékos növekedési ütemre számítanak a szakemberek. Még a nemrégiben temetett japán gazdaság is 3,5 százalékkal bővülhet.
A gyors európai gazdasági fellendülésbe vetett hit a múlté, ideje visszatérni a realitások talajára – jelentette ki Philippe Waechter. A párizsi Natexis Asset Management vezető elemzője rámutatott: mára az európai régió lemaradóban van a világ más gazdaságaihoz képest. A német ZEW intézet a minap pedig azt jelentette, hogy a befektetők az elmúlt négy hónap során egyre pesszimistábbá váltak. Sőt – némiképp váratlan módon – a legutóbbi bizalmi index múlt év júliusa óta a legrosszabb.
Franciaországban pedig a munkanélküliség okozza a legtöbb fejtörést a kormánynak. A statisztikai hivatal mostani tényszámai 0,2 százalékkal magasabbak, mint ahogy az előrejelzésben szerepelt. Februárban a munkanélküliségi ráta 9,8 százalékos volt. Ez alig 0,1 százalékkal marad el a tavaly decemberi csúcstól. Mindez azt is jelenti, hogy az évtizedben először csökkent a munkahelyek száma az országban - jelentette a kormány.
Ezek az adatok igen rosszak az európai gazdaságot illetően. A Bundesbank arról számolt be, hogy az üzleti bizalmi index márciusban csökkent. Ez egyébként már a második hónap, hogy esik ez a mutató. Ráadásul a német GDP csupán 0,25 százalékkal bővült az év első három hónapjában. A közösségi gazdaság erejébe vetett hit nem elég ahhoz, hogy a vállalkozókat, vállalatokat további befektetésre ösztönözzék – tette hozzá Ernest-Antoine Seilliere a francia MEDEF elnöke.
A remélt gyors növekedés hiányában Németországban és Franciaországban újabb tervek készülnek a költségvetési hiány lefaragására, valamint további eszközöket keresnek a gazdaság strukturális átalakítására. A már idézett Waechter szerint: a két nagy ország gazdaságát magával húzhatja az Egyesült Államok növekedése, ám ez csak több hónapos késéssel következhet be.
Lemaradóban Európa gazdasága
Úgy tűnik minden közösségi erőfeszítés ellenére egyre rosszabb helyzetbe kerül Európa gazdasága. A fő gond két meghatározó ország, Németország és Franciaország gyengélkedése. Utóbbiban a kormányzat minden élénkítő kísérlete ellenére, még a módosított elvárásokhoz képest is nagyobb a munkanélküliségi ráta. Németországban pedig befektetők váltak egyre pesszimistábbá – adta hírül az International Herald Tribune.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.