2023-ban Oroszország a kínai autók legnagyobb importőre lett a világon. A kínai autógyártók már az orosz autópiac több mint felét elfoglalták, mióta a nyugati versenytársak kivonultak.
Trump ugyanakkor nagyon messze van attól, hogy meg tudjon állapodni Pekinggel. Kampányában hatalmas vámok bevezetését ígéri, többi között a kínai termékekre. És emellett persze ott van Tajvan kérdése, ami megint csak nehézzé tesz bármilyen megállapodást.
A magyar költségvetés benyújtásának elhalasztását az elnökválasztás miatt a magyar-amerikai üzleti kapcsolatok nagysága sem indokolja.
Másrészt azért is érthetetlen az időhúzás, mert a kormány rendszeresen módosítgatja a már elfogadott költségvetést, tehát amit elfogadnak, annak sincs semmiféle relevanciája. Harmadrészt, ha Trump lesz az elnök, akkor ő protekcionista gazdaságpolitikát tervez, ami súlyos veszteséget okoz egy olyan kicsi és nyitott gazdaságnak, mint a magyar. Vagyis amekkorát nyerhetünk a békén, ugyanakkorát veszíthetünk a világkereskedelem befékezésén. Orosz rulett az egész a szót átvitt és valódi értelmében egyszerre.
Akkor végülis mivégre Orbán Viktor nagy csinadrattája Trump körül?
Igazából egy helyen nyerhet a magyar kormányfő Trumppal. Az európai iszapbirkózásban. Orbán európai patrióta frakciójának kereke finoman szólva beragadt a sárba. Attól, hogy egybe gyűltek mindazok, akik szalonképtelenek az európai elit számára, még nem lettek szalonképesek. A csapat továbbra is az európai politika perifériáján evickél több-kevesebb sikerrel. Egy euroszkeptikus Trumppal megerősödve azonban már nem lehet őket figyelmen kívül hagyni. Orbán lekókadt békemissziója is csak Trumpot szolgálta. A magyar kormányfő egyfajta információ dílerként összegyűjtötte az ukrajnai háborúban érintettek álláspontját, majd csokorba gyűjtve átnyújtotta az amerikai elnök aspiránsnak. Béke helyett pedig megérkezett a háború eszkalációja.