Az áremelkedés különösen a belvárosban volt jelentős, ahol a magyar és külföldi befektetők egyaránt erősítették a keresletet, akik a turizmus bővülésére alapozva a magasabb hozamú rövid távú lakáskiadás mellett döntöttek. Az Airbnb-ben a lakásfejlesztők is látnak lehetőséget, több belvárosi projektben elsősorban a befektetési célú vásárlókra alapozva hirdetnek lakásokat.
„A lakáspiacot jellemző ciklikusság felívelő szakaszában a kérdés az, hogy meddig tarthat a mostani áremelkedés. Az idei év első negyedévében tovább emelkedtek az árak, a Lakás2017 szakértői szerint azonban az emelkedés üteme valamelyest csökkenni fog. A drágulás vége még nem látszik – a reálgazdaság és a bérek alakulása, a lakáspiac számára kedvezően alakuló alapkamat és hitelkamatok sem utalnak arra, hogy hirtelen véget érne a felívelés – a következő évek során inkább az áremelkedés fokozatos lassulására számíthatunk.” – mondja Ditróy Gergely a Lakás2017 szakmai vezetője.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A lakásárak országos átlaga mögött egyre nagyobb különbségek vannak, amit elsősorban a főváros drágulása okoz. Budapesten az idei év első negyedévében 400 ezer forint feletti átlagos négyzetméterárakat mértek, a tervezett és építés alatt álló új lakások négyzetméterára a Budapesti Lakáspiaci Riport adatai szerint viszont elérte a 670 ezer forintot.
A megyeszékhelyek közül Győr a legdrágább, ahol a lakásárak Budapest legolcsóbb kerületeihez hasonlóak. Emellett az Észak-Dunántúl emelhető még ki, a keleti országrészből pedig Kecskemét és Debrecen az, ahol valamivel magasabbak az árak. A Balaton továbbra is keresett, ahol az új építésű vízparti vagy ahhoz közeli projektek emelik jelentően az átlagárat.
A lakásárak emelkedése az értékesítési idő enyhe emelkedését okozta. A mostani árszinteken, ha valaki nagyobb lakásba költözne, vagy vidéki lakását eladva vásárolna Budapesten, sokkal nagyobb árkülönbözetre kell számítania, mint néhány évvel ezelőtt, ami gátat szab az adásvételek drasztikus növekedésének. A fennmaradó árkülönbséget a vásárlók jelentős része hitelből fedezi, amit a mostani alacsony kamatkörnyezet is erősít. A Lakás2017 szakértői szerint a következő időszakban emelkedni fog a lakásvásárláshoz kapcsolódó hitelek aránya.