Ugyancsak tudományos alapvetés, hoogy az olvasás serkenti, fejleszti az agyi tevékenységet és sokféleképpen tud hozzájárulni az egészséges élethez. MRI vizsgálatok igazolták, hogyan hat a különböző fajta szövegek olvasása az agy különböző részeire, akárcsak azt, hogy idősebb korban az olvasás lassíthatja, vagy le is állíthatja a szellemi hanyatlást.
Újabb vizsgálatok arról tanúskodnak, hogy a szépirodalmat olvasók, könyvélményeik alapján, másoknál jobban képesek arra, hogy megrtésk más emberek érzelmeit, gondolatait, vágyait – így empatikusabbak lesznek embertársaik iránt.
Kétségtelen, hogy sok esetben kevés az időnk az olvasásra, de erről tehetünk. Ha „elszoktunk” tőle, kezdjük kicsiben, mondjuk napi 5 oldallal. S válasszunk olyan olvasmányt, amely érdekel, leköt – térjünk át a „nehezebbekre” később. Vita van arról, hogy a nyomtatott, vagy az elektronikus könyv tartalmából marad-e meg bennünk több; a vizsgálatok szerint nincs érdemi különbség.
Ugyanakkor az e-könyv olvasót könnyebb magunkkal vinni a buszra, vonatra, mint egy kötetet. Általában gondoljunk arra, hogy
Kitűnően hasznosítatlan az audio-könyvek is, például autózásnál, sétánál, utazásnál. A Pennsylvania Egyetemen kiderítették, hogy ha izgalmas hangoskönyvet hallgatunk az edzőteremben, könnyebben, eredményesebben tudunk gyúrni.
Nem csak ismereteinket bővíthetjük, egészségesebbek is lehetünk, ha olvasunk, mutatják a kutatások. Akárcsak hat könyvoldal elolvasása nyugtatóan hat, csökkenti a vérnyomást, a szívritmust – s azt legtöbbünk tudja, hogy az alvás előtti, megszokott olvasás mintegy előkészít a pihenésre.
Végül, de nem utolsó sorban: az olvasás javítani tudja munkateljesítményünket is: ha egy időre, a könyv mellett, kikapcsolódunk, másfajta tevékenységre használjuk agyunkat, utána megújult erővel tudunk nekilátni a munkának.
(Forrás: Popular Science)