Szilveszterkor ne feledkezzünk meg a háziállatainkról sem. Ne kössük meg a kutyákat, helyette engedjük be őket, kapcsoljuk be nekik a tévét, vagy a rádiót, hogy kevésbé hallják a durrogást és nyugtassuk őket az este folyamán — tanácsolja a katasztrófavédelem. Szilveszter éjszaka sok kutya elszökik, beszorul, beesik valahova, sokszor a tűzoltóknak kell kiszabadítaniuk ezeket a bajba jutott állatokat — figyelmeztet a hatóság.
Az Orpheus Állatvédő Egyesület Facebook posztjában az ajánlja, hogy otthon biztosítsunk kedvencünknek a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet (belső szobát vagy udvarrészt, garázst, jó kerítéses udvart). A sötétítő függönyt húzzuk el, a redőnyt eresszük le. Félősebb kedvencek számára állatorvos által ajánlott nyugtató szerről is gondoskodhatunk a petárdázások idejére. Továbbá:
- A kutyában lévő (kötelező) mikrochip legyen állatorvos által a gazda adatait tartalmazóan beregisztrálva, így ha a kutyát valaki megtalálja, a gazda gyorsabban elérhető.
- Kutyáinkra, macskáinkra érdemes a gazda elérhetőségét tartalmazó bilétás nyakörvet kötni, hogy a megtaláló könnyen elérhesse a tulajdonost.
- A baj megelőzése érdekében december 30. és január 2. között a kijelölt sétáltató helyeken is fokozott óvatossággal (pórázon) sétáltassuk kutyánkat.
A tűzijáték nem játék!
A szilveszteri tűzijátékokat december 31-én 18 órától másnap reggel 6 óráig szabad felhasználni — figyelmeztet a katasztrófavédelem.
Minden tűzijátéknak van használati útmutatója, amely részletesen tartalmazza, hogy honnan kell indítani, hol kell meggyújtani, milyen irányba fog működni és mekkora védőtávolságot kell tartani. Ezt mindig olvassuk el és tartsuk is be. Soha ne irányítsunk tűzijátékot emberre, állatra, növényre, járműre, vagy épületre. Ha erős a szél az év utolsó napján, inkább ne tűzijátékozzunk. A rakétákat ne indítsuk fák, vezetékek alól, vagy közvetlenül épületek mellől.