Jól járnak a biztosítók: 32 millió új ügyfelet kapnak

Erősödtek hétfőn az amerikai biztosítók, miután a washingtoni kongresszus előző éjszaka elfogadta a történelmi jelentőségű egészségügyi reformtörvényt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A biztosítási cégek tőzsdei papírjainak árfolyama a törvény elfogadásának hatására a hétfői nyitáskor emelkedett. A törvény - amelyet a héten ír alá Barack Obama elnök - az Egyesült Államok történetében első ízben irányozza elő egy csaknem átfogó betegbiztosítási rendszer megteremtését. Az eddigi körön túl 32 millió amerikaira fogják kiterjeszteni a biztosítást az elkövetkező években, a tervek szerint a népesség 95 százaléka biztosított lesz. Az egészségbiztosítók Morgan Stanley Healthcare Payor indexe 0,9 százalékkal javult, az S&P hasonló mutatója, a Health Care Sector index 0,4 százalékkal emelkedett.

Néhány nagy biztosító, köztük a WellPoint Inc és a UnitedHealth Group csak enyhén erősödött, más olyan biztosítók papírjai viszont, amelyek a szegények egészségügyi alapellátási programjában, a Medicaidben érdekeltek, például az Amerigroup vagy a Molina Healthcare erőteljesen javultak. A biztosítási szféra ellenezte Obama reformelképzeléseit. A Medicaidben is utazó vállalatok helyzetére azért hatott kedvezően a törvény, mert szövetségi támogatást helyez kilátásba a biztosítási díjakat fizetni képtelen szegények megsegítésére. Újabb adókat fognak kiróni a gazdagokra, és megtiltják a biztosítók azon sokat bírált gyakorlatát, hogy megtagadhatják szolgálataikat bizonyos kedvezőtlen egészségügyi előfeltételek esetén.

Katleen Sebelius egészségügyi miniszter az MSNBC televíziónak hétfőn elmondta: az új reformtörvény valóságos mentőöv sok olyan középosztálybeli amerikainak, aki képtelenek fizetni a drága egészségügyi szolgáltatásokat.

Majd 1000 milliárd dollár 

Az Obama-kormány republikánus ellenzéke és az egészségügyi szektor egy része élesen bírálta a 940 milliárd dolláros reformot, mondván, hogy az túl költséges, növelni fogja a költségvetési hiányt, ezenkívül agresszív állami beavatkozást jelent a szférába, ami az árak emelkedésével fog járni.

A törvény főbb rendelkezései csak 2014-ben lépnek hatályba. A szegények állami támogatása is csak akkortól lesz érvényes, és akkortól fognak működni állami szinten olyan tőzsdék, ahol az amerikaiak biztosítási szerződést választhatnak maguknak. Azt viszont már első évtől megtiltanák, hogy a biztosítók a veszélyeztetett betegeknek megtagadhassák a szerződéskötést.

Elemzők szerint a gyógyszercégek, a kórházak és egyéb, egészségügyi szolgáltatók jól járnak a törvénnyel, hiszen több lesz a biztosított, tehát több lesz az ügyfél. A törvény ugyanakkor nem teszi lehetővé, hogy a kormány felső határt szabjon az áraknak és díjaknak, ami mind a gyógyszercégek, mint a biztosítók érdekeit sértené.

A The New York Times megállapította, az orvosok számára egyértelműen kedvezőbb helyzetet teremt a törvény, de a biztosítók is elhárították a legfőbb veszélyt: a korábbi tervekkel ellentétben már nincs szó az állami biztosító modelljének létrehozásáról.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo