Horror a boltokban - már a párizsi ára is kezd elszállni

Egészen megdöbbentő helyzetet eredményezett a sertéshúsok drasztikus áremelkedése: ma már átlagosan többe kerül a minőségileg gyakran lenézett párizsi, mint a lényegében színhús sertéskaraj kilója.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ősztől kezdődően már a fogyasztók is egyre nagyobb mértékben érezhetik ennek kedvezőtlen hatását, az árak emelkedése pedig novemberben sem ért véget, előző évhez képest átlagosan 15 százalékkal többet kell kiadni a sertéshúsok kilójáért a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint – írja cikkében az mfor.hu.

Novemberben a rövidkaraj kilója 1650, a sertéscombé pedig 1430 forint volt, miközben a gyakran sertéshúsból készülő feldolgozott termék egységára 1670 forint. Vagyis ma már drágább a feldolgozott, sertésből is készíthető, gyakran minősége és alacsony hústartalma miatt lenézett - korábban még a legolcsóbb felvágottnak tartott - párizsi.

Több pénzért kevesebb húst

Egy év alatt utóbbi ára 14 százalékkal emelkedett, miközben a rövidkaraj kilójáért idén novemberben 12 százalékkal kellett többet kiadni, a sertéscomb esetében pedig 17 százalékkal hagyunk ott többet a boltban most, mint egy évvel ezelőtt.

A folyamatokért egyértelműen a Kínában kirobbant afrikai sertéspestis áll, mely várakozások szerint akár a teljes kínai sertésállományt megfelezheti. Emiatt az ország képtelen kielégíteni a magas fogyasztói igényeket, az importigény pedig jelentősen felnyomja a világpiaci árakat, ami a magyar árszintekre is kifejti a hatását. Pedig idehaza egyelőre még csak vaddisznókban mutatták ki az amúgy rettentően virulens kórokozót, mely a húsban akár fagyasztva is nagyon sokáig képes elélni, hatékony védekezési mód védőoltás formájában nincs ellene.

Ilyen mértékű áremelkedések mellett az átlagos nettó keresetek egy év alatt "mindössze" 11 százalékkal nőttek, vagyis leegyszerűsítve, ugyanannyi pénzből kevesebb sertéshúst tudnak vásárolni a fogyasztók.

A lap megnézte az Agrárgazdasági Kutatóintézet piaci árinformáció rendszerének múlt hétre vonatkozó adatait is, ennek alapján azt találták, hogy 10 fővárosi hipermarket átlagára alapján a sertéskaraj, a sertéstarja, a sertéslapocka ára is idén még nem látott szinteket ért el, a téliszalámi ára pedig a 46. hét után újabb rekordot ütött meg.

Az AKI adatai szerint a

  • a sertéskaraj kilója 1515 forint volt, 7 százalékkal (100 forinttal) drágább mint két héttel korábban (itt a 48. hétre vonatkozóan nincs adat),
  • a sertéstarja ára 1449 forint, 1,7 százalékkal (25 forinttal) több az előző hetinél,
  • a sertéslapocka kilója 1991 forintba került múlt héten, 1 százalékkal (20 forinttal) többe az előző hetinél,
  • a téliszalámi kilója pedig már 8011 forintba került, ami 1,4 százalékkal, vagyis 116 forinttal magasabb ár az előző hetinél.
(mfor.hu)

Véleményvezér

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo