Brit kutatások azt mutatják, hogy a felnőttek harmada a hónap folyamán legalább egyszer berúg, míg egy amerikai felmérés tanúsága szerint a dolgozók csaknem 10 százaléka kezdi másnaposan a munkát.
A Bath Egyetem addiktológusai kimutatták: az erős másnapossággal küzdőknek csökken a rövid- és a hosszú távú emlékezőtehetsége, kevésbé tudnak koncentrálni, és lelassul a reakcióidejük. A gyakorlatban a kívánatosnál kisebb mértékben tudják ellátni feladatukat, akár íróasztalnál dolgoznak, gyermekekkel foglalkoznak vagy gépeket kezelnek – nem is beszélve járművek vezetéséről.
Kevesen tudják, hogy a másnaposság tünetei jobban befolyásolnak, mint a szervezetben maradt alkohol. Az állapot azért is veszélyes, mert elbizonytalanítja a másnapost, aki ismét az italhoz nyúl, hogy csillapítsa aggodalmát – és így elindulhat az alkoholizmus felé.
Nincs háttere az általános vélekedésnek, hogy az ital annál rosszabbul hat ránk, minél idősebbek
Az alkohol hatásában szerepe van annak, ha az illető stressz alatt áll, ha fáradt, vagy ha rosszul táplálkozik. Sokat számít, milyen ütemben iszunk: ha valaki például egy óra alatt ledönt hat üveg sört, igen rosszul érezheti magát másnap – ha viszont ezt 5 órára beosztva teszi, talán meg is úszhatja a tüneteket.
Sokat segíthet, ha szeszes ital fogyasztása közben minél több alkoholmentes folyadékot is fogyasztunk, hogy elkerüljük a kiszáradást. Célszerű előtte proteint, zsírt, szénhidrátot tartalmazó táplálékkal „megágyazni”.
Vannak bizonyítékok arra, hogy a sötétebb, több tannint tartalmazó italok, mint a vörösbor, a whisky, a konyak kellemetlenebb tüneteket okozhatnak, mint a világosak, így például a vodka.Mindenképpen ajánlott magasabb minőségű, többszörösen desztillált italok fogyasztása, ha el akarjuk kerülni a kellemetlen másnapot.
Annak jelenségei általában 12-14 órával az italozás után érik el a csúcsot, majd 48 órával később tűnnek el.
A kellemetlen tünetek oka: a szövetek gyulladása, a dehidratáció, káros anyagok felgyűlése a szervezetben. Ha már megtörtént, a házi patika segítségével is könnyíthetjük a helyzetet. Ajánlottak az ibuprofen (nem annyira a paracetamol)-készítmények a fejfájásra, antioxidánsok, mint a béta-karotin, a C- és az E-vitamin, amelyeket gyümölcslevek is tartalmaznak. Valamint egy jó reggeli: hús, tejtermékek, tojás, brokkolii, hagyma – már, ha bírja a gyomrunk...
(Forrás: The Times)