Helyi hatalmat választott ma az ország

A választópolgárok attól függően, hogy a fővárosban, megyei jogú városban, tízezernél nagyobb, vagy annál kisebb lélekszámú településeken voksolnak, 2, 3 vagy 4 szavazólapon adhatják le szavazataikat a 2010-es önkormányzati választáson.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Reggel hattól este hétig

Az önkormányzati választáson szavazni csak személyesen lehet, a személyazonosság és a lakcím igazolásával, vasárnap reggel 6 és este 7 óra között. A voksolás titkos. Két szavazólapot kapnak a megyei jogú városban élők, ők a polgármesterre és a közgyűlés tagjaira szavazhatnak.

Három szavazólapot kapnak a tízezernél kevesebb, illetve annál több lakosú településeken élők: ők a polgármester és a képviselő-testület tagjai mellett szavazhatnak a megyei közgyűlés pártjaira is.

A fővárosban élők négy szavazólapot vehetnek majd kézbe vasárnap: a képviselő-testület és a polgármester mellett a Fővárosi Közgyűlés pártjaira és a főpolgármester személyére szavazhatnak.

A győztes nyer

egyfordulós önkormányzati választáson nincs érvényességi küszöb, ez azt jelenti, hogy a részvételi aránytól függetlenül a szavazás várhatóan érvényes lesz. Azokból a jelöltekből lesznek képviselők, vagy polgármesterek (Budapesten főpolgármester) , akik a legtöbb szavazatot kapják; így tehát ha valakire egy szavazattal több érkezik, mint ellenfeleire, megnyerte a választást.

A tízezernél kevesebb lakosú településeken egyéni listán választják a képviselőket, minden választónak annyi szavazata van, ahány tagú lesz a képviselő-testület. Így itt a képviselő-testület létszámának megfelelő számú "legtöbb" érvényes szavazat alapján alakul ki, ki nyer mandátumot.

Részvételi és majdnem-végeredmények

Vasárnap este 10 óra körül már viszonylag magas, 99 százalékos feldolgozottságú előzetes eredményekről lehet majd beszámolni - mondta Ignácz István, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEK KH) vezetője a választási felkészülésről tartott sajtótájékoztatón.

Az Országos Választási Iroda (OVI) a vasárnap folyamán hat alkalommal (7, 9, 11, 13, 15 és 17.30 órakor) közöl részvételi adatokat, amelyek az OVI internetes oldalán, a valasztas.hu-n "szavazóköri mélységig" megtekinthetők lesznek. Az adatok feldolgozása és megjelenítése - ahogy a korábbi években is - körülbelül 40 percet vesz majd igénybe.

A választás előzetes eredményeiről magas, 95-99 százalékos feldolgozottság mellett számol majd be az OVI, az Országos Választási Központnak helyet adó Duna Palotában, várhatóan este 10 óra körül. A korábbi években a köztársasági elnök is részt vett a sajtótájékoztatón, ez minden bizonnyal ebben az évben is így lesz.

Könnyebb ellensúly
Nehezebb lesz a kompenzációs listákról mandátumot szerezniük a jelölőszervezeteknek, mint négy éve, mert nem csak összességében, hanem arányaiban is csökkent az így megszerezhető képviselő-testületi helyek száma. A választási törvény nyár elejei módosítása nyomán mintegy harmadával csökkent a megszerezhető önkormányzati képviselői mandátumok száma. Míg a 2006-os választás előtt még 25 ezer mandátum várt gazdára, addig most már csak 17 ezer. Ezen belül a tízezernél nagyobb lélekszámú településeken - ahol úgynevezett vegyes választási rendszerben, egyéni választókerületből és kompenzációs listáról - kerülhetnek a képviselők a testületekbe, az egyéni választókerületekben elnyerhető képviselői helyek száma kevesebb mint 20 százalékkal csökkent (2.079-ről 1.657-re), a kompenzációs listáról megszerezhető helyek száma pedig mintegy 55 százalékkal (1.415-ről 641-re).
A kompenzációs mandátumok célja az, hogy a politikai erőviszonyokat kiegyenlítse, a győztes "erejét" (képviselő-testületi arányát) némileg tompítsa és lehetőséget biztosítson arra, hogy minél több jelölőszervezet bekerülhessen a testületbe. A kompenzációs mandátumokat a vegyes választási rendszerben az egyéni választókerületekben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok arányában osztják ki a jelölőszervezetek között. A tízezernél nagyobb lélekszámú településeken nem juthat kompenzációs listáról mandátumhoz az a jelölőszervezet, amelyik nem tudja átlépni az ötszázalékos küszöböt, ám létezik az implicit (rejtett) küszöb is, amely az utolsó mandátum elnyeréséhez szükséges szavazatmennyiséget jelenti.

 

 

Véleményvezér

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo