2005 első hat hónapjában közel 10 ezren igényeltek államilag támogatott hitelt új lakás építéséhez, vásárlásához. A megkötött szerződések összege megközelíti az 58,4 milliárd forintot. Az esztendő első felében használt lakás vásárlására, a már meglévő bővítésére, korszerűsítésére és felújítására 11 ezer 200 hitelszerződés született: ezek összértéke eléri a 36 milliárd forintot. - olvasható a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda első féléves jelentésében. Az anyagból kiderül: a hitelvolumen - ezen időszak alatt - teljes összegében, a havonta megkötött szerződések számában és havi összegében gyakorlatilag teljesen megegyezik a 2002. évivel.
Az Iroda szakemberei szerint figyelemre méltó változás - ami ugyan még nem jelent fordulatot --, hogy az egyéb lakáscélokhoz felvehető, lakáscélú hitelekre kötött szerződések értékének egyhavi növekménye júniusban 8,3 milliárd forint volt, ami 2004 májusa óta a legmagasabb érték. Továbbra is jellemző, hogy - elsősorban a használt lakásokhoz igényelhető - támogatott forinthitelek helyett nem támogatott lakáscélú devizahiteleket vesznek fel a vásárolni szándékozók. Alátámasztják ezt az adatok is, miszerint a januártól június végéig terjedő időszakban 28 517 szerződést kötöttek, mintegy 124,2 milliárd forint értékben.
Ugyanakkor június hónapban megállt az a tendencia, hogy a támogatás nélküli, többnyire devizában felvett hitelek kiszorítják az államilag támogatottakat. Bár ez utóbbiak aránya 2004 januárja óta hónapról hónapra csökken az összes lakáscélú hitelvolumenen belül (idén június végén már csak 43,1%-ot tett ki), ám a DEM elemzői úgy látják: a havi halmozatlan adatok némileg árnyalják a képet. Májusig ugyanis folyamatos csökkenés tapasztalható - a januári 52,5%-ról 39,7-re -, de júniusban már felemelkedett 41,1%-ra.
Az elemzést készítő szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy az államilag támogatott hitelek körében egyre csökken a felvett átlagos hitelnagyság. Az elmúlt év első felében például az új lakás céljára igényelt átlagos kölcsön 7,2 millió, a használtakhoz pedig 4,6 millió forint volt, idén viszont már csak 6,2, illetve 3,2 millió forintot tesz ki a felvett átlagos hitelösszeg. A DEM szerint ez arra is utal, hogy a hitelfelvevők körében megnőtt a kisebb jövedelemmel, és jelentősen csökkent a jobb anyagi lehetőségekkel rendelkezők aránya.