Európai Vegyi Anyag Ügynökség a neve az Európai Unióban gyártott, gyártandó, illetve forgalomban lévő kémiai anyagok regisztrálására, ellenőrzésére, engedélyezésére Helsinki központtal felállított intézménynek. E különös nevű "hivatal" a korábban készített és piacra dobott, valamint a jelenleg és majdan készülő vegyi cikkeket az egészség- és a környezet védelmében adminisztrálja. Ezt a REACH-eljárást nemrégiben brit és magyar ajánlásra egyszerűsítették, s tették olyanná, hogy a vállalatok is viszonylag könnyen eleget tudjanak tenni a követelményeknek.
A fejlett világban több, mint 100 ezer vegyi anyag van forgalomban, ebből legkevesebb 10 ezret évi 10 tonnánál nagyobb, további 20 ezret évi 1-10 tonna mennyiségben gyártanak. Az EU-ban két lista alapján szabályozták e termékek kereskedelmét. A régebben, 1981 szeptembere előtt már használt vegyi anyagokat tartják nyilván egy nagy csoportban, ezeket a termékeket szabadon lehet forgalmazni. A nevezett időpont után piacra került anyagokat - leagalább 3 ezer új vegyi terméket tüntetnek fel ilyen csoportosításban egy listán - az különbözteti meg a régebbiektől, hogy roppant szigorú szabályozás mellett lehet csak kereskedni velük. A június 1-től hatályos új szabályok szerint a régi, s az 1981-et követően számba vett anyagokat azonos eljárás alá vetik, s erre a REACH-eljárásra a következő néhány év alatt kerül sor. Kimondatott, hogy az adatok dokumentálásáért, továbbá a vegyi anyagok használatából, továbbadásából adódó kockázatok becsléséért az ipar a felelős, sőt a felelősség kiterjed az egész gyártási láncra.
Evidencia az is, hogy valamennyi gyártóra és importálóra kötelező a regisztrációs eljárás, amennyiben évi 1 tonna fölötti mennyiséget gyárt, forgalmaz, importál. Mindezen dokumentálási kötelezettségnek a gyártás, importálás megkezdése előtt kell eleget tenni. Bonyolult, de hasznos szabály, hogy a meglévő anyagokra vonatkozóan a dokumentációt három éven belül az úgynevezett CMR - rákkeltő, mutagén, reprodukciót károsító - anyagokra, az évi ezer tonna fölötti mennyiségben gyártott, importált anyagokra, hat éven belül az évi 100 tonna fölött, a tizenegyedik év végéig az évi 1 tonna fölött gyártott, importált anyagokra kell benyújtani. Nem olcsó mulatság e szabályok szerint tevékenykedni. Minden érintett országban készítettek hatástanulmányt a REACH bevezetésének várható következményeiről. Hazánkban az már megállapítást nyert, hogy 10 év alatt - tehát hosszú időre elnyújtva - a REACH megvalósítása 600 millió euróba kerül majd. A hasznát pedig a közegészségügyben és a környezetvédelemben lehet tetten érni, s az EU-ban még annak is van hagyománya, hogy pénzben fejezik ki az egészségesen maradás értékét.
A június 1-től hatályos REACH irányelvról az EU-vonal című honlapon olvasható, hogy valóban megkezdi működését Helsinkiben az Európai Vegyi Ügynökség. A szabályozás legalább 30 ezer vegyi anyagot érint közvetlenül, s az erre vonatkozó előírás az EU polgárok mindennapi életét is megváltoztathatja, hiszen a sampontól a parfümig, a mosóportól a festékekig minden, az EU-ban forgalmazott termékre vonatkozik. A REACH 2007 júniusában fokozatosan lép életbe, s 2018-ra az összes veszélyes anyagot regisztrálni kell az Európai Vegyi Ügynökségnél. A REACH 40 jogszabály helyébe lép. A legveszélyesebb anyagok kiváltására a gyártóknak tervet kell benyújtaniuk, ahol pedig nincs lehetőség helyettesítésre, kutatási tervet kell készíteni a veszélytelenebb anyagok megtalálására.