Magyarországon az elhízás népbetegség, a dohányzás után a második legjelentősebb megelőzhető halálok, hiszen a felnőtt lakosság 62 százaléka túlsúlyos, 10-15 százaléka pedig elhízott - nyilatkozta Dr. Bende János, a Péterfy Sándor utcai Kórház és Baleseti központ Sebészeti Osztályának főorvosa.
Szerinte a rossz egészségi állapotunk egyik oka az elégtelen testmozgás, mivel szabadidős aktív mozgásban nem haladjuk meg a fejenként számított napi tíz percet, és csak körülbelül minden ötödik férfi és minden tizedik nő végez rendszeres testedzést. (A lakosság mindössze egynegyede érzi magát túlsúlyosnak...)
Észak-Amerika a legelhízottabb
Az elhízás nemcsak a magyarok problémája, hiszen a nemzetközi kutatások kimutatták, hogy Dél- és Kelet-Ázsiát leszámítva egyre kövérebbek az emberek a világ minden részén. Kelet-Ázsiában a lakosság 7 százaléka elhízott, míg mondjuk Kanadában ugyanez az arány 36 százalék. A túlsúlyos emberek arányát tekintve vezető helyen áll az USA, Kanada és a Dél-afrikai Köztársaság. (Jutalmat kapna a kormány terve szerint minden túlsúlyos vagy kövér brit, aki lefogy, rendszeresen mozog, és nem hízik meg újra.)
Kanadában a nők és a férfiak átlagos testtömegindexe 29, Dél-Afrikában a nőké 29. Észak-Európában a férfiak BMI-mutatója 27, a nőké 26, Dél-Európában az átlag 28. Ausztráliában a mutató 28 a férfiak és 27,5 a nők esetében, míg Latin-Amerikában az átlag 28 alatt marad. (A 18 és 24 közötti BMI-mutató egészségesnek, a 25-30 túlsúlyosnak, a 30 feletti elhízottnak számít. A 40 feletti pontszámmal rendelkezők pedig már olyan kórosan elhízottak, hogy azokon gyakran csak a műtéti beavatkozás segíthet.)
Százezreknek segíthetne a gyomorgyűrű
Állandó problémát okoz, hogy egyre több az olyan elhízott beteg, akik semmilyen módszerrel nem tudnak lefogyni - közölte Bende János. Ők már annyira kövérek, hogy más társbetegségeiket sem képesek gyógyítani az orvosok, amíg nem fogynak le. A nagyfokú elhízásban szenvedő betegek halálozása 12-szer gyakoribb, mint a hasonló korosztályú, nem túlsúlyos személyeké.
A betegek jelentős része általában a leggondosabban megtervezett és kivitelezett kezeléssel sem képes tartósan 15-20 kilogrammnál nagyobb mértékű fogyást elérni. Az eddigi eredmények alapján világszerte egyre inkább a sebészi segítségtől várják a végleges megoldást, amitől évente akár ötven kilót is fogyhatnak a betegek.
Az elmúlt hat évben csak Európában harmincezer gyomorszűkítő műtétet végeztek. Ebből Magyarországon 1300 alakalommal ültettek be gyomorgyűrűt. Számítások szerint, erre a beavatkozásra a magyarországi felnőtt lakosság 2-3 százalékának is szüksége lehetne, ám az emberek többsége anyagi okok miatt nem jelentkezik ilyen műtétre.