Ferenc pápa a szokásos vasárnapi Úrangyala imádságot rendhagyó módon az ukrajnai háborúnak szentelte. Az AP hírügynökség által idézett beszédben tévedésnek és borzalomnak nevezte a hét hónapja tartó háborút, és elítélte Putyin fenyegetését a nukleáris fegyverek bevetéséről. Az ukrán területek annektálásával, elcsatolásával kapcsolatban pedig jelezte, azok a nemzetközi joggal ellentétesek, és ezért illegálisak. A pápa azonnali tűzszünetet követelt.
A másik komoly figyelmeztetés Recep Tayyip Erdogan török elnöktől érkezett. A hintapolitika géniuszára nagyon oda kell figyelnie Putyinnak, egyrészt személyes jó viszonyuk miatt, másrészt, mert a két állam között nagyon erősek a gazdasági kapcsolatok. Például a háború kitörése óta az orosz olajimportot megkétszerezte Törökország, miközben fegyvereket szállít Ukrajnának. Az orosz déligyümölcs import legnagyobb része Törökországból érkezik, míg a török gabonaimport majd háromnegyede Oroszországból jön. A törököknek szükségük van az orosz földgázra is, atomenergiában pedig ugyanúgy kiszolgáltatottak Moszkvának, mint Magyarország.
Harmadrészt Törökország a térség egy olyan nagyhatalmának tartja magát, amelynek engedélye nélkül a környéken szinte semmilyen fontos esemény nem történhet. Gondoljunk csak az általa birtokolt Boszporusz jelentőségére, az Európát Ázsiától elválasztó tengerszorosra, amely a Fekete-tengert a Márvány-tengerrel köti össze. Az 1936-ban aláírt montreux-i egyezmény szavatolja Törökország számára a kizárólagos ellenőrzési jogot a tengerszoros felett háború idején. Ennek megfelelően Törökország minden ország hadihajója számára megtiltotta az áthaladást a háború kitörését követően február végén.