Kedveltségét tekintve a GfK Hungária Étkezési szokások felmérése szerint a hal Magyarországon a harmadik legnépszerűbb húsféleség a szárnyasok és a sertés után, ám megelőzve a marhahúst, a borjú-, vad- és bárányhúst is. Halat tíz felnőttből mintegy heten (68 százalék) különösen szívesen fogyasztanak - a legfiatalabb (15-19 éves) korosztályban ez az arány 60 százalék, míg a 40-59 éves korosztályban 74 százalék körül alakul.
A halat különösen szívesen fogyasztók arányában (az úgynevezett vörös húsokkal ellentétben) nincs különbség nemek szerint - férfiak és nők egyaránt kedvelik ezt a húsféleséget. Jellemzően az iskolázottsági szint növekedésével párhuzamosan nő a hal kedveltsége - az alapfokú végzettséggel rendelkezők körében tízből hatan, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében 72 százalék szereti nagyon a halat.
Kisebb lélekszám, több hal
A halrajongók tábora Budapesten a legszűkebb (57 százalék), a legnagyobb pedig a dunántúli régióban (Dél-Dunántúl: 76 százalék, Közép- és Észak-Dunántúlon egyaránt 74 százalék), illetve a kisebb - ötezer főt számláló - településeken (83 százalék). (A fővárosiak egy másik felmérésben is elmaradnak a többi régiótól. Az ünnepekről Budapesten tudnak a legkevesebbet.)
Halat jellemzően azok fogyasztanak legszívesebben, akik egészséges táplálkozásra törekszenek (82 százalék), rendszeresen táplálkoznak, szeretnek főzni.A testsúlyról való vélekedés szerint a hal legnépszerűbb a fogyni vágyók körében (75 százalék), a súlyuk fenntartását célzók 66 százaléka nyilatkozott hasonlóképpen.
A hal kedveltsége azonban a halfogyasztás gyakoriságában már nem tükröződik. A válaszadók többsége - 45 százalék - évente egy-két alkalommal, ha eszik halat (feltehetően karácsonykor, vagy talán nyáron halászlé formájában). A megkérdezettek 13 százaléka nyilatkozott úgy, hogy soha, 17 százalék pedig legalább hetente egyszer fogyaszt halat. Az átlagosnál nagyobb arányban a nők, a 40-59 éves korosztály tagjainak, a felsőfokú végzettségűek asztalára kerül hal legalább heti rendszerességgel.