Ha Trump bezárja a NASA-t, Kalifornia saját műholdat lő fel

Amerika nem fogja hagyni, hogy az ország elnöke ignorálja a klímaváltozást és a hanyagolja a szükséges klímavédelmi teendőket - Kalifornia kiáll a környezetvédelem mellett. De miért olyan fontosak ehhez a műholdak?

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

fotó: flickr/NASA Goddard Space Center

Trump megválasztása után elindult egy mozgalom (vagy inkább mondhatnánk azt, hogy erőre kapott egy mém) a neten, amely azt szorgalmazta, Kalifornia szakadjon ki az Egyesült Államokból, és váljon önálló országgá. Elvégre ez az ország egyik leggazdagabb állama, gazdasága éves GPD-je 2424 milliárd dollár volt 2015-ben. (Összehasonlításképpen: csak New York és Texas államoknak van ezermilliárdos bruttó összterméke, a többié mind százmilliárdos nagyságrendű, 883 milliárd alatt van. Az USA GDP-je 17 947 milliárd, a világgazdaságé 73 170 milliárd, az EU-é 16 220 dollár.)

Ha Kalifornia önálló ország lenne, nagyjából egy súlycsoportba kerülne Franciaországgal (2421 Mrd) vagy Indiával (2090 Mrd). Kaliforniáénál csak a következő országoknak nagyobb a GPD-je: Anglia (2849 Mrd), Németország (3357 Mrd), Japán (4123 Mrd), Kína (6567 Mrd). Vagyis Kalifornia a G20 (sőt G8) államok körében foglalna helyett, ha önálló ország lenne.

Az állam gazdasági ereje sok szempontból fontos lehet akkor is, ha a fenti ötletet nem vesszük komolyan. Mivel Kaliforniában komolyan veszik a klímaváltozást – a 4-5 éven át tartó kaliforniai aszály fényében nagyon nehéz lenne megfeledkezni róla –, a tagállam vezető szerepet játszhat abban, hogy erősítse a zöldek mozgalmát, és ellentmondjon Trump klímaszkeptikus döntéseinek.

Ennek máris jelét adta Jerry Brown demokrata párti kormányzó, aki a sajtónyilvánosság előtt figyelmeztette Trumpot: ha megszünteti az USA műholdprogramját, Kalifornia fel fogja lőni a saját nyavalyás műholdját. „Vannak hozzá tudósaink, ügyvédeink, és készek vagyunk felvenni a harcot. Az együttműködés és a bátor politikai előrehaladás útját fogjuk követni, attól függetlenül, hogy mit csinálnak Washingtonban. Ez nem egy nap vagy egy választás körüli harc, hanem a jövőre kiható csapás lesz.”

A dolog előzménye, hogy Trump űrügyekben illetékes tanácsadója, Robert S. Walker novemberben azt mondta, a Trump-kabinet megfontolja a NASA tudományos részlegének bezárását. A földi időjárási és természeti viszonyok figyelésére fordított állami pénzeket mindenképpen csökkentené az új kormány, jelezte a tanácsadó.  A dolog mögött feltehetően az áll, hogy a légköri adatok ne mondjanak ellent Trump klímaváltozást tagadó retorikájának. (Bár újabban már annyit elismert, hogy valamiféle kapcsolat van az emberi tevékenység és a globális felmelegedés között.)

Sorra szólalnak fel a megavállalatok vezetői Trump ellen
Tízezer menekültet szerződtetne a Starbucks, a Microsoft és az Amazon másokkal együtt bíróságra megy, a Google alapítója az utcán van a tüntetőkkel, sok más cég pedig felajánlásokkal és nyilatkozatokkal tiltakozik Donald Trump bevándorlóellenes rendelete ellen. A cégvezetők a befogadás fontosságát és a kultúrák sokszínűségének erejét védik. És a szép elvek mellett valószínűleg a hasznukat is.
Brown az American Geophysical Union konferenciáján úgy nyilatkozott, Kalifornia nem fogja hagyni, hogy az ország műholdrendszere, mely monitorozza az időjárási viszonyokat és a klímát, egyszerűen a semmivé legyen. Brown és elődje, Arnold Schwarzenegger kormányzósága idején már zöld törvénycsomagot fogadott el a kaliforniai képviselő-testület, az állam pedig legutóbb azzal hívta fel magár a figyelmet a klímafronton, hogy főügyésze, Kamala Harris vizsgálatot indított az Exxon Mobil olajmulti ellen annak gyanújával, hogy az elhallgatta a klímaváltozásnak a cég üzleti működését érintő kockázatait.

Trump időközben bejelentette, hogy a Exxon Mobil vezérigazgatója, Rex Tillerson lesz a külügyminisztere, ami tulajdonképpen a zöldek újabb arculcsapásának is értelmezhető. Tillerson többször látogatott el az ENSZ New York-i székházába, hogy a klímavédelmi törvények visszafogása mellett ágáljon. Választásában elemzők szerint az is közrejátszott, hogy Tillerson jó kapcsolatokat ápol Putyinnal.

De miért olyan fontos a műhold?

A NASA december elején jelentette be, hogy megkezdi a földi növényzet figyelését egy Föld körül keringő műholddal. Az új program bázisa a Geostationary Carbon Cycle Observatory (GeoCARB) nevet kapta, és a University of Oklahoma professzora, Berrien Moore vezeti majd. A program küldetése, hogy megfigyeljék az amerikai kontinens (tehát nem csak Észak-Amerika) növényzetére gyakorolt ökológiai nyomást, vagyis hogy az ember által okozott környezeti terhek hogyan járulnak hozzá az őshonos növények pusztulásához vagy a növények vándorlásához (a sivatagosodás és a klímaváltozás miatt a növényzetek az eddigi otthonuktól egyre távolabbi tájakon kapaszkodnak meg).

Egy döntéssel két darázsfészekbe is belenyúlt Trump
Donald Trump amerikai elnök kedden, a Fehér Házban aláírta azt az elnöki rendeletet, amely két olajvezeték építési tervének felgyorsítását írja elő. Ezzel a döntéssel a környezetvédő szervezetek mellett az indiánokat is sikerült magára haragítania.
A műhold arról is adatokat szolgáltat majd, hogy a növényzet hogyan dolgozza fel a szén-dioxidot, a szén-monoxidot és a metánt. A klimatológusok nagymértékben támaszkodnak nagy horderejű trendeket jelző műholdas adatokra, mert ezeket a megfigyeléseket a Földön nem lehetne megtenni.

Nem is spórolna

Ugyanakkor mivel a NASA kormányzati szerv, tevékenységének irányvonalát a mindenkori kabinet szabja meg – pontosabban az elnök tudománypolitikája. A NASA elnökét is az elnök nevezi ki. Egy autokrata elnök tulajdonképpen a NASA minden fontosabb projektjét beszüntethetné anélkül, hogy hallgatna a tanácsadóira, vagy egyeztetne az érintett külső csoportokkal.

A NASA műveleteiben és projektjeiben azonban tagállami és nemzeti szintű érintettek is részt vesznek, ezért nem valószínű, hogy a kongresszusban a szenátorok és a képviselőház (a tulajdonképpen alsó ház) tagjai támogatnák a NASA feloszlatását. A NASA büdzséjét ugyanis az elnök Menedzsment és Költségvetés Irodája (OMB) javasolja, de jogilag az állami pénzek szétosztásáért a kongresszus felel.

Igaz, ez sem feltétlenül jó hír, mert a NASA költségvetése 1966 óta szinte minden évben csökkent. Akkoriban, a Szovjetunióval folytatott űrbéli versengés fénykorában a teljes állami költségvetés 4,41 százalékát tette ki. Jelenleg mindössze 0,5 százalékot. A GeoCARB költségvetése 166 millió dollár. Ez 8,6 százaléka a NASA teljes, 1,93 milliárd dolláros, 2016-os költségvetésének.

A folyamatban lévő projektek beszüntetése is problémás, mivel ez annyit tesz, hogy a kormány nem tett eleget szerződéses kötelezettségeinek a stakeholderek felé, ami perek százainak lavináját indíthatná el. A beszállítókat és alvállalkozókat gyakran akkor is ki kell fizetni, ha a projekt nem valósul meg. A NASA bezáratása valójában tehát az elemzők szerint nem jelentene megtakarítást a költségvetésnek. Rövid távon legalábbis mindenképpen jelentős kiadásokkal járna.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo