Ezt csinálta Bajnai száz nap alatt

A száz napja, április 14-én megalakult, Bajnai Gordon vezette kormány két évre 1300 milliárd forintos kiadáscsökkentést lépett meg eddig; emellett a kormányt támogató MSZP kezdeményezésére a költségvetést most nem terhelő, de baloldalinak tartott, a devizahiteleseket segítő szociális intézkedést tett. A kabinetnek csak a vagyonadóban kellett változtatnia eredeti elképzelésén.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A kezdetek
Az Országgyűlés április 14-én szavazta meg azt a bizalmatlansági indítványt, amellyel leváltották Gyurcsány Ferencet a kormányfő posztról és helyére Bajnai Gordon, korábbi gazdasági minisztert választották meg. A döntést 204 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 8 tartózkodással fogadták el. Bajnai Gordon miniszterelnökké választásával az MSZP egy időre elkerülte az előre hozott választások fenyegetését. Ezt a témát az európai parlamenti választás kudarca nyitotta ki újra, végül a július eleji szocialista kongresszus után újból lekerült a napirendről. Az MSZP a távozó Gyurcsány Ferenc javaslatára másfél hetes "miniszterelnöki casting" után talált rá a számukra és az SZDSZ számára is elfogadható jelöltre.

A magát válságkezelőnek nevező kormány száz nappal ezelőtt az ország iránti nemzetközi bizalom visszaszerzését nevezte az egyik legfontosabb feladatának, ehhez áttervezte az idei költségvetést és a jövő évi makropályát is. A Bajnai Gordon vezette kormány 2009-re és 2010-re 1300 milliárd forintos kiadáscsökkentő lépéseket javasolt, ezekről megállapodott a Nemzetközi Valutalappal és az Európai Bizottsággal is.

A "fájdalmas" lépések támogatásáról Bajnai Gordon még hivatalba lépése előtt, április elején nyilatkozatot íratott alá az MSZP-s és az SZDSZ-es országgyűlési képviselőkkel. A megszorító lépések érintették az állami szférát, egyek mellett a közszférában megszüntették a 13. havi juttatást és két évre befagyasztották béreket. A kormány megspórolt a nyugdíjrendszeren is: már idén sem fizetik ki a 13. havi nyugdíj második részletét, jövőre pedig teljeses megszűnik ez a juttatás. Az Országgyűlés törvényt fogadott el a nyugdíjkorhatár 65 évre történő emeléséről, és a nyugdíjindexálás új szabályiról.

A szociális rendszeren belüli lépések között volt, hogy a családi pótlékot az idei szinten befagyasztották. Emellett a gyermekgondozási segély (gyes) és gyermekgondozási díj (gyed) időtartamát két évre maximálták; a gyed illetve a terhességi gyermekágyi segély (tgyás) megszerzéséhez szükséges biztosítási idő fél évről egy évre emelkedett. Július 1-től eltörölték a jelenlegi lakástámogatási rendszert (a szociálpolitikia kedvezményt és az állami kamattámogatást).

Milyen adóváltozásokat hozott Bajnai regnálása?

Az Országgyűlés két lépésben módosította az adótörvényeket, először az idei, majd a jövő évi változásokat fogadta el. 2009-ben egyebek mellett 25 százalékra nőtt az áfa felső kulcsa, és belépett egy 18 százalékos, kedvezményes, átmeneti kulcs az alapvető élelmiszerekre és a távhőre, valamint emelkedett a jövedéki adó is. Cserébe csökkent a munkaadói járulék 5 százalékponttal a minimálbér kétszereséig, illetve a személyi jövedelemadó alsó, 18 százalékos kulcsának 1,7 milliós sávhatárát 1,9 millió forintig emelték fel visszamenőleg.

A 2010-es adóváltoztatások tovább léptek a munkát terhelő járulékok csökkentésében, és elindítottak egy lépést a vagyoni típusú adózás felé. Jövőre megadóztatják a béren kívüli juttatásokat is: 25 százalékos kulcs vonatkozik majd a cafetéria-rendszer kedvezményes elemeire.

A kabinetnek a száz nap alatt csak a vagyonadóban kellett visszalépnie az eredeti elképzeléséhez képest. A mindenkire kiterjedő ingatandó helyett jövőre vagyonadót vezetnek be, megadóztatják az ingatlanok mellett a nagy értékű gépjárműveket, vízi- és légjárműveket is. Az MSZP-frakció a vagyonadónál egy-két könnyítést ért el: egyebek mellett azt, hogy a nyugdíjasok és a munkanélküliek élhetnek az adófelfüggesztés lehetőségével.

Szociális intézkedések

Ugyancsak a szocialisták "közbenjárására" indítja el a kormány augusztus 1-jétől a kríziskezelő programot, amely kis összegű, vissza nem térítendő támogatást nyújt a nehéz helyzetbe került családoknak. A szolidaritási intézkedések sorába illeszkedik a méltányossági nyugdíjkeret megemelése, a 65 év felettiek utazási kedvezményének megtartása, a devizahiteleseknek nyújtott állami garanciarendszer kiépítése. Utóbbi törvény keretében a parlament megteremtette annak a lehetőségét is, hogy az önkormányzatok a lakások árverésénél elővásárlási jogot kapjanak. Szintén az MSZP-sek szorgalmazták a banki magatartás kódex megalkotását, amelyről a kormány július közepén meg is állapodott a bankok képviselőivel.

Bajnai Gordon, aki egy évre, egy forintért vállalta a miniszterelnökséget, csökkentette a miniszterei fizetését 15 százalékkal, és felkérte az állami tulajdonú cégek vezetőit, hogy bruttó jövedelmük kétmillió forint feletti részét ajánlják fel a rászorulóknak. Emellett a kormány csökkentette az állami tulajdonú cégek igazgatósági- és felügyelőbizottsági tagságával járó költségeket, megszüntette a miniszterelnöknek, a minisztereknek és az államtitkároknak adható jubileumi jutalmakat, csökkentette a külföldi napidíjakat.

Egyéb döntések

A költségvetési egyensúly megteremését illetve a szociális rendszer átalakítását szolgáló törvények mellett a Bajnai-kormány a közrend védelmében is elfogadtatott jogszabályokat az Országgyűléssel. Így például a büntető törvénykönyv szigorításával emelkedik a többszörösen visszaeső elkövetők büntetési tétele.

A kabinet két nagyobb, megtakarítást eredményező lépést tervez még a 2010-es költségvetés részeként. Az önkormányzati szférában 120 milliárd forintot, a MÁV-nak juttatott forrásokból a közösségi közlekedés átalakítása címén pedig 40 milliárd forintot vonnának el.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo