Így áll most Magyarország
Müller Cecília országos tisztifőorvos elismételte a napi fertőzési számokat:
- 22 új pozitív koronavírusos esetet regisztráltak az országban
- 3793 az összes igazolt fertőzött a járvány kezdete óta
- 6 idős krónikus beteg meghalt
- 505-en haltak meg már összesen koronavírussal az országban
- 1856 a gyógyultak teljes száma
- 1432-en vannak az aktív fertőzöttek
- a fertőzöttek 41 százaléka budapesten van, 59 vidéken
- 430 főt ápolnak kórházban
- 25-en vannak lélegeztetőgépen
- A 100 ezer lakosra vetített megbetegedések száma: országosan 39 fő, Budapesten 103, Zala megyében 92, Fejér megyében 88, Komárom-Esztergom megyében 81, Pest megyében 42.
- A 0-14 évesek között eddig 50 fő kapta el a vírust, 19 év alatt 80 fő, 30 éven aluli elhunyt továbbra sincs. Minden 100 ezer főre jut 5 elhunyt.
összeállítottak egy betegútról szóló algoritmust, mely követi, hogy melyik beteget melyik egészségügyi intézményben helyezték el, hol kezelik.Ez azért hasznos és fontos, mert - tekintettel a járvány lecsengő szakaszára - az intézmények egyre jobban koncentrálják az ellátási lehetőségeket, ezzel felszabadítva az egészségügyi szolgáltatásokat az egyéb betegségekben szenvedőknek. Vagyis egy helyen akarják kezelni a koronásokat, hogy a többieket máshol lehessen.
Müller felidézte a keddi KSH-adatot, miszerint az első negyedévben 8,5 százalékkal kevesebben haltak meg nálunk, mint egy évvel korábban. A tisztifőorvos elmondta, hogy többlethalálozás a járvány alatt nálunk nem fordult elő, ez pedig uniós összevetésben ritka. Feltételezik, hogy az alacsonyabb aktivitású influenza-járvány miatt volt ez a kedvező fordulat.
Az országos tisztifőorvos arról is beszélt, hogy bár a WHO főigazgatója tegnap azon aggódott, hogy a világjárvány miatt sok egyéb betegség elleni védőoltást gyerekek milliói nem kapják meg időben, ő most újra áttekintette a magyar védőoltási helyzetet, és az alapján változatlanul igaz, hogy nálunk nincs ilyen elmaradás, minden magyar gyerek a megfelelő életkorban az életkorhoz kötött kötelező védeőoltást megkapta eddig is, és megkapja most is. Kivétel: az iskolai oltáskampányok között csúszott egy kicsit a fertőző B típusú májgyulladás elleni oltás és a lányok önkéntes humán papillomavírus elleni oltása, de ezeket most adják be.
Müller aztán arról beszélt, hogy Dr Pándics Tamás vezetésével a Nemzeti Egészségügyi Központ Környezetegészségügyi Laboratóriumi Osztálya kifejlesztett egy új vizsgálati módszert, mely a környezetünkben igyekszik követni a covid jelenlétét, elsősorban a szennyvíz vizsgálatával. A módszer beállítása sikeresen lezárult, most már valós mintákkal végzik a kísérleteket. Mint Müller magyarázta,
akár tünetmentes személyek is ürítik a vírust, a környezeti - szennyvíz - mintákban ezeket megtalálják, ezzel pedig adott területen a vírus előrejelzésére is képesek lesznek.Ahol megtalálják a vírust a környezetben, ott tünetmentes csoportok is lehetnek, még megbetegedés nélkül, viszont a kéthetes lappangási idő miatt ezzel a módszerrel kb. kéthetes előrejelzést tudnak adni azzal, hogy lehet, hogy ott hamarosan fertőzés indul.
De a szennyvízzel nem terjed a betegség, nyugtatott Müller.