EU-s úti tervek

Az 5-ös összeurópai folyosó, Záhony fejlesztése, s az M3-as továbbvitele úgy is szerepel az Európai Unió hosszú távú programjában, hogy napirenden tartják a tagországok és a szomszédos államok közlekedési infrastruktúrája fejlesztését.

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unióban, némiképp függetlenül a franciaországi "nem"-től, mellyel az alkotmányra, s nem mellékesen az EU bővülésére is szavaztak, változatlanul folyik a szakmai "aprómunka". Ennek egyik biztos jele, hogy a hét elején a mai uniós huszonötök és a velük szomszédos, harmadik országnak számító további huszonöt állam közlekedési kapcsolatrendszere fejlesztéséről folytattak szakértői tárgyalást Brüsszelben. Az ezen résztvevő  magyar szakértő, a gazdasági és közlekedési tárca EU-koordinációs főosztályának vezetője, Zsolnay Tamás arról adott információt, hogy hazánkat főleg az ukrajnai "irány", az úgynevezett 5-ös összeurópai folyosó például közvetlenül érinti, csakúgy, mint Záhony fejlesztése, s az M3-as továbbvitele. Azzal lehet számolni, hogy az unió már ősszel kész foglalkozni a közlekedési "nyitással", mivel feláll egy munkacsoport a koncepció kimunkálására.

A transz-európai közlekedési hálózat egyébiránt hasonló logikával működött már korábban is, akkor, amikor még nem volt tagja Magyarország az uniónak, ám Brüsszel foglalkozott az infrastruktúra-fejlesztés európai léptékű bővítésével. Már a 90-es évek legelején 14 prioritást fogalmaztak meg és alakítottak ki azok alapján projekteket. Az évtized közepén részletes, jogi szabályozással kiegészített tervek is készültek, térképek megrajzolásával együtt. Ekkor már 75 ezer kilométernyi út, 78 ezer kilométernyi vasút, 330 repülőtér, 270 tengeri, 210 folyami kikötő szerepelt Brüsszel elképzeléseiben. Körülbelül négy éve vetették papírra a közlekedéspolitika 10 éves időszakot átölelő fehér könyvét, benne a transz-európai közlekedési hálózat addigra már megtervezett és további projektjeivel. E programkészítési folyamat Magyarországgal a 90-es évek eleje óta számol, s az előző évtized második felétől a tíz plusz két csatlakozó országot is figyelembe veszi a TINA névre hallgató közlekedés-fejlesztési koncepció. Hazánk mindenesetre több mint 2000 kilométernyi úttal, 2700 kilométernyi vasúttal, a Ferihegyin kívül a sármelléki és a debreceni repülőtérrel, egy tiszai és hat dunai kikötővel hosszabb ideje szereplője a transz-európai közlekedési hálózat fejlesztésének.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo