Tegnap a német kancellár és a svéd miniszterelnök is arról panaszkodott, hogy míg az újonnan csatlakozók alacsony adókat alkalmazva csábítják el vállalataikat, közben az ő adófizetőik pénzéből kívánják modernizálni gazdaságukat. Gerhard Schröder szerint az új államok "egyrészről agyoncsapják állami bevételeiket az alacsony adókkal, másrészről EU-támogatásokkal építik újra infrastruktúrájukat". Schröder nemzetietlennek nevezte azokat a német cégeket, melyek az új tagállamokba kívánják telepíteni termelésüket. Ebben egyetért vele legnagyobb kihívója, a konzervatív Edmund Stoiber is.
A svéd kormányfő tegnap azt mondta: "Hiába hiszik (az új államok), hogy Svédországban, Finnországban és Dániában magas adókat fogunk kivetni, és a pénzt Kelet-Európába küldjük, ahol a tehetősebbek nem fizetnek adót, mert ez tarthatatlan." Göran Persson negatív példaként Lengyelországot és Észtországot említette.
A svéd és német nyilatkozatok alátámasztani látszanak, hogy a legnagyobb befizető tagállamok körmük szakadtáig ragaszkodni fognak követelésükhöz, hogy az uniós költségvetést 2007 és 2014 között az uniós nemzeti összjövedelem (GNI) 1 százalékán fagyasszák be. Az új tagállamok tiltakoznak, az Európai Bizottság pedig költségvetés-tervezetében a GNI 1,14 százalékában határozta meg a kiadásokat.
Bár a követelést a britek is aláírták, Tony Blair kitart amellett, hogy a bővítés hasznos lesz a régi tagállamok számára is. Nagy-Britanniában már most százezer állás függ az EU-hoz csatlakozó országok piacától, és a nyolc legnagyobb csatlakozó országba irányuló brit export értéke az elmúlt tíz évben a kétszeresére nőtt - jelentette ki a brit kormányfő az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) közgyűlésén. Blair szerint a csatlakozó országokban az elmúlt másfél évtizedben végrehajtott gazdasági modernizáció ösztönző példa lehet az unió egészének.
Élősködő új tagállamok?
Alig tizenkét nappal hazánk és még kilenc közép- és kelet-európai ország uniós csatlakozása előtt egyre több olyan goromba kijelentés hangzik el vezető nyugati politikusok szájából, melyek haszonlesőkként állítják be az új tagállamokat, és egyértelműen jelzik: a régiek féltik piacaikat az újaktól.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.