Fidesz: 14, MSZP: 4, Jobbik: 3, MDF: 1

A szavazatok 99,97 százalékának összesítése szerint a választópolgárok 36 százaléka szavazott. A Fidesz 14, az MSZP 4, a Jobbik 3, az MDF egy képviselőt küldhet Brüsszelbe. A közvélemény-kutatók alaposan mellétrafáltak: a Jobbik közel 15 százalékot ért el.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Országos Választási Bizottság a szavazatok 99.9 százalékos feldogozottsága szerint a Fidesz 1,62 millió (56,37%), az MSZP 502 ezer (17,3%), a Jobbik 427 ezer (14,77%), az MDF 153 ezer (5,3%) szavazatot kapott. Öt százalék alatti eredményt ért el az a Lehet Más a Poltika - Humanista Párt (LMP-HP) 75 ezer vokssal (2,6%), az SZDSZ 62 ezer szavazattal (2,2 %), Munkáspárt 27 ezer szavazattal (0,96%), MCF Roma Összefogás 13 ezer vokssal (0,47%).

A Fidesz a legtöbb szavazatot (68,3%) Vas megyében, a legkevesebbet Budapesten (48,1%) kapta. Az MSZP a legjobb eredményét Budapesten (22,3%), a legrosszabbat Hajdú-Biharban (12,58%) érte el. A Jobbik legjobb eredménye Borsod-Abaúj-Zemplénben (22,88%) volt, a legrosszabb Vas megyében (9.25%) volt. A Lehet Más a Politika 4,89%-kal Budapesten szerepelt a legeredményesebben, legkevesebb szavazatot Szabolcs-Szatmár-Beregben (1,3%) kapta. Az SZDSZ két "szélsőértéke" Budapest (4,47%) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (1,03%). A Munkáspárt - arányaiban - legtöbb szavazója Nógrádban (1,89%), legkevesebb Vasban (0,53%) voksolt. Az MCF-Roma Összefogás legjobb eredménye Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (2,89%), legrosszabb Vas megyében (0,3%) volt.

választás eredménye világos és kétségbevonhatatlan - mondta Sólyom László köztársasági elnök az Országos Választási Központban vasárnap este, az európai parlamenti választás előzetes eredményét bejelentő sajtótájékoztatón. A köztársasági elnök arra kérte a képviselőket, működjenek együtt a magyar nemzeti érdekek érvényesítéséért. Sólyom László megköszönte a választásban részt vevők munkáját.

A szavazatok 99,9 százalékának összeszámlálása után az Európai Parlament magyar képviselői pártonként:

 FIDESZ-KDNP (14 mandátum):
1. Dr. Schmitt Pál
2. Dr. Szájer József
3. Gál Kinga
4. Dr. Áder János
5. Dr. Surján László
6. Deutsch Tamás
7. Járóka Livia
8. Schöpflin György
9. Gyürk András
10. Dr. Őry Csaba
11. Glattfelder Béla
12. Kósa Ádám
13. Dr. Hankiss Ágnes
14. Győri Enikő

MSZP (4 mandátum):
1. Dr. Göncz Kinga
2. Herczog Edit
3. Gulyásné Gurmai Zita
4. Dr. Tabajdi Csaba

JOBBIK (3 mandátum):
1. Dr. Morvai Krisztina
2. Balczó Zoltán
3. Szegedi Csanád

MDF (1 mandátum):
1. Dr. Bokros Lajos.

Orbán, Lendvai, Vona, Fodor, Jávor
Az európai választási eredmény arról beszél, hogy Magyarország felemelte a hangját, és kimondta, változást akar; "ez mindannyiunk számára felemelő élmény" - mondta Orbán Viktor vasárnap este a Fidesz-KDNP kampányközpontjában. Magyarország azt követeli a szocialistáktól, hogy vonják le végre a konzekvenciákat, és ne álljanak többé a változás útjába - jelentette ki Orbán Viktor. Magyarország polgárai döntöttek, nem mehetnek úgy a dolgok tovább, ahogy eddig, Magyarország eldöntötte, hogy talpra akar állni - mondta Orbán, aki szerint Magyarország azt követeli a Magyar Szocialista Párttól, hogy ne gátolják tovább a talpraállást, vonják le a végre konzekvenciákat, és ne álljanak többé a változás útjába.

Az MSZP folytatja a kormányzást - jelentette ki Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke vasárnap Budapesten. Az ország iránti felelősségtől hajtva folytatják a kormányzást, mert sok feladat van még előttük. Folytatják, mert azt látják, hogy ezt várja az ország - mondta Lendvai Ildikó. Az MSZP elnöke hozzátette: figyelmeztető jel, hogy három mandátumot szerzett a Jobbik.
"Mi győztünk, megszületett és sikert ért el a nemzeti tábor" - jelentette ki Vona Gábor, a Jobbik elnöke a párt vasárnap esti sajtótájékoztatóján. Közölte: a Jobbik hajlandó az utcára menni az előre hozott választásért. A pártelnök szerint összeomlott az egy a tábor, egy a zászló stratégiája. Mint mondta, ez a győzelem olyan volt, mintha "palesztin parittyákkal küzdöttek volna izraeli helikopterekkel szemben"
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) sikere az őszinteség, a józanság sikere - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke vasárnap Budapesten újságíróknak. A pártvezető azután reagált, hogy este tíz óra után eldőlt, az MDF egy képviselőt - Bokros Lajost - küldhet az Európai Parlamentbe. Úgy fogalmazott: boldog azért, mert az MDF harmadszor bizonyította be, hogy a közvélemény-kutatók, elemzők rendszeresen alábecsülik a konzervatív pártot. Kiemelte azonban: aggódik a Jobbik térnyerése és az európai szélsőjobb térnyerése miatt
Fodor Gábor az SZDSZ hétfői ügyvivő testületi ülésén felajánlja lemondását - ezt az SZDSZ elnöke jelentette be az európai parlamenti választások eredményének nyilvánosságra kerülését követő sajtótájékoztatóján. A politikus kijelentette, hogy a választási eredmény az SZDSZ számára kudarc. Hozzátette a "választók megbüntettek minket, és ezt tudomásul is kell vennünk". A pártelnök szerint a "büntetés" feltehetően a több éves politikájuknak is szól.
"Elindult az a változás, amely Magyarország számára egy újfajta politikát hozhat" - fogalmazott az LMP és a HP közös EP-listájának utolsó helyén szerepelő Jávor Benedek a választási eredmények kihirdetése utáni sajtótájékoztatón. "Mától kezdve ez a párt fönt van Magyarország politikai térképén, és (...) a jövőben is ott lesz" - mondta.

Korábban még azt jelezték...

Szonda Ipsos választási előrejelzése szerint a választásokon induló, a becslések szerint egy százalék fölötti eredményt elérő pártok listás szavazati arányai: Fidesz-KDNP 67 százalék, MSZP 19 százalék, Jobbik 8 százalék. Az MDF 3, az SZDSZ 2, az LMP 1 százalékra számíthat - derül ki a Szonda Ipsos felméréséből. A cég csütörtök és szombat között kétezer ember személyes megkérdezésével végezte a felmérést.

Mindkét közvélemény-kutató mérte a listavezetők népszerűségét. A Századvég-Forsense felmérésében Schmitt Pál a legnépszerűbb, őt Göncz Kinga követi, a harmadik Szent-Iványi István, a negyedik Morvai Krisztina, a legnépszerűtlenebb pedig Bokros Lajos.

A Szonda-Ipsos szerint is a Fidesz jelöltje, Schmitt Pál a legnépszerűbb 49 ponttal. Az MSZP listavezetője, Göncz Kinga 39, a jobbikos Morvai Krisztina 38, a liberálisoktól Szent-Iványi István 32, Bokros Lajos az MDF részéről 31 pontot kapott. A Szonda-Ipsos szerint a pártok támogatottsága településtípusonként változik: a legnagyobbtól a legkisebb felé haladva csökken az MSZP és nő a Fidesz népszerűsége.

Uniós eredmények
Franciaországban Nicolas Sarkozy államfő pártja, a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) végzett az élen 28,5 százalékkal.
Szlovéniában a jobbközép ellenzéki Szlovén Demokrata Párt (SDS) nyerte meg a vasárnapi európai parlamenti választásokat, megelőzve a Borut Pahor vezette Szociáldemokraták (SD) pártot.
Dániában az exit poll-felmérés szerint az ellenzéki szociáldemokraták állnak az első helyen 4 várható mandátummal, a kormányzó liberálisok három képviselői helyre számíthatnak.
Spanyolországban a jobboldal nyerte meg az exit poll szerint a választást: az 50 képviselői helyből a Néppárt várhatóan 23 vagy 24 képviselői helyre számíthat, a kormányzó szocialisták pedig 21 vagy 22-re.
Olaszországban nagyarányú győzelmet aratott Silvio Berlusconi pártja egy exit poll felmérés szerint. A Szabadság Népe a leadott voksok 39-43 százalékát szerezte meg.
Romániában a Szociáldemokrata Párt és a Konzervatív Párt (PSD-PC) szövetsége nyerte a választásokat. A Magyar Összefogás Listája a szavazatok 10,4 százalékát szerezte meg.
Németországban a két kereszténypárt, a CDU és a CSU az ARD televízió megbízásából készült exit poll-felmérés szerint együttesen a szavazatok mintegy 39 százalékát szerezte meg az öt évvel ezelőtti 44,5 százalékhoz képest.

Ausztriában a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) kapta a legtöbb szavazatot. Bár a közvélemény-kutatások fej-fej melletti eredményt vetítettek előre, az ÖVP a nem végleges adatok szerint hat százalékkal megelőzte koalíciós partnerét, az Osztrák Szociáldemokrata Pártot (SPÖ). Az SPÖ jelentősen, 9,6 százalékkal visszaesett 2004-es eredményéhez képest. A két nagy pártéval ellentétben erősödött az EU-kritikus erők támogatottsága.
Az ellenzék vezet vasárnap az európai parlamenti választáson Görögországban, Bulgáriában és Máltán az előrejelzések szerint.

Szlovákiában a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer) nyert a szavazatok 32,01 százalékával, míg az ellenzéki Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) 16,98 százalékot kapott. A harmadik helyen a Magyar Koalíció Pártja (MKP) végzett 11,33 százalékkal, a negyediken pedig a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 10,87 százalékkal.
Portugáliában a hivatalos részeredmények szerint megverte a jobboldal José Sócrates portugál kormányfő Szocialista Pártját (PS). A leadott szavazatok 80 százalékának összesítése után a PS támogatottsága 26,45 százalékon áll, míg jobboldali ellenfele, a Szociáldemokrata Párt (PSD) a voksok 33,07 százalékát gyűjtötte be.

Az Európai Parlamenti választás uniós eredménye az EP honlapján olvasható.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo