Mdf cikkek
Csökkenő szavazóbázissal is tartja magát a Fidesz
A Tárki Társadalomkutatási Intézet 2011. januári pártpreferencia-kutatása szerint - a november-december között kezdődött tendencia folytatásaként - az év első hónapjában kismértékben tovább csökkent a Fidesz-KDNP szavazótábora, miközben novemberhez képest csaknem másfélszeresére duzzadt a pártválasztásukban elbizonytalanodók aránya. Mindezek ellenére a kormánypártok népszerűsége még mindig jelentősen meghaladja a hónapok óta rendkívül alacsony támogatottsággal bíró ellenzéki pártokét. A Fidesz-KDNP-től távozó szavazók továbbra sem másik pártot támogatnak, hanem a bizonytalanok táborát növelik.
Egyre több Jobbik-szavazó titkolózik?
A Forsense felmérése szerint nem változott jelentősen a pártok támogatottsága. Egyre többen döntötték már el, hogy kire szavazzanak, de közel 10 százalék azok aránya, akik ezt az utolsó napokra hagyják. A most legvalószínűbb 60 százalék körüli részvétel esetén a Fidesz a listás szavazatoknak valószínűleg kevesebb, mint 60 százalékát szerezheti meg. Negyedikként bejuthat az LMP, az MDF esélye csekély a küszöb átlépésére.
Az MDF-nek is rendben van a fővárosi listája
Az Országos Választási Bizottság (OVB) vasárnapi ülésén jóváhagyta a fővárosi területi lista szavazólapját; a testületnek azért kellett döntenie a kérdésben, mert a Fővárosi Választási Bizottság (FVB) péntek délelőtti ülésén még az MDF nélkül fogadta el a szavazólapot. Az FVB pénteken 10:30-kor kezdődő ülésén hagyta jóvá a fővárosi területi lista szavazólapjának adattartamát. Azon a listán azonban még nem szerepelt az MDF listája, mivel annak nyilvántartásba vételét a testület szerdán elutasította. Az OVB azonban péntek esti ülésén nyilvántartásba vette az MDF listáját, ezért volt szükség a szavazólap adattartamának módosítására.
"Összefogott a Fidesz, a Jobbik és az MSZP"
Dávid Ibolya szerint a Fővárosi Választási Bizottság szerdai, az MDF fővárosi listáját elutasító döntésének célja az volt, hogy "befogják Bokros Lajos száját".
Magyarország: a vallásháború után elég egyetlen párt?
„Rengeteg feszültséggel tudja csak majd véghezvinni a döntéseit, a szükséges források előteremtését a kormány, mert a választók nem adnak felhatalmazást a további megszorításokra" - véli Tölgyessy Péter. Tamás Pál, az MTA Szociológia Intézetének vezetője szerint az értelmiség „törzsi politizálása" a felelős a lakosság számára is nehéz, komoly következményekkel járó, a társadalmat is megosztó súlyos ideológiai szembenállásért.
Mire számíthat az MDF?
Az MDF ugyan ismert párt, de népszerűsége megfogyatkozott az utóbbi időben. A még rosszabb helyzetben lévő SZDSZ-szel történő szövetsége sem igazán ismert. Bokros Lajos személyében viszont igazi húzónév szerepel a listáján, ugyanis Orbán Viktor után a második leggyakrabban említett személy a miniszterelnöki alkalmasságot tekintve - derül ki a Forsense közvélemény-kutatásából.
Az LMP megelőzte az MDF-et
Lassan növekvő választási kedv mellett továbbra is három párt parlamentbe jutása tekinthető biztosnak. A baloldalon a szavazókat egyelőre megosztja, hogy több párt és miniszterelnök-jelölt közül lehet választani. Mesterházy Attilának Bokros Lajossal is meg kell küzdenie az elbizonytalanodott szocialista szavazókért. A Jobbik tábora külön pólust alkotva karakteresen elkülönül a kormányoldaltól és parlamenti ellenzékétől, de kormányfő-jelöltjének alacsonyabb ismertsége és támogatottsága hátrányt jelent a centrális pozícióban lévő Orbán Viktorral és a Fidesszel szemben.
Bokros Orbántól: "Önök mikor számolnak el a terveikkel?"
Nyilvános vitára hívta ki Orbán Viktort az MDF miniszterelnök-jelöltje, Bokros Lajos. Nyílt levélben Bokros a vita kezdeményezését azzal indokolta: "az elmúlt hetek szakpolitikai káoszát látva" az a meggyőződése alakult ki, hogy "a Fidesz egy kormányzásképtelen erő". Orbán Viktorhoz, a Fidesz elnökéhez fordulva felhívta a figyelmet arra, hogy a legnagyobb ellenzéki párt néhány hónap múlva kormányzásra készül, ami - mint írta - nagy felelősség.
"Legjobb lenne egy Fidesz-kormány"
A Forsense 1000 fős közvélemény-kutatásában arra kérdezett rá, hogy néhány hónappal a választások előtt milyen lehetséges összetételű kormányokban gondolkodnak a különböző választói csoportokhoz tartozók.
Az MDF véleménye a kamatcsökkentésről
Az utóbbi hónapokban élénk polémia alakult ki az MNB kamatcsökkentési gyakorlatáról és tágabban a monetáris politikájáról. Az ügyben az MDF is közzétette álláspontját.
Fidesz: 14, MSZP: 4, Jobbik: 3, MDF: 1
A szavazatok 99,97 százalékának összesítése szerint a választópolgárok 36 százaléka szavazott. A Fidesz 14, az MSZP 4, a Jobbik 3, az MDF egy képviselőt küldhet Brüsszelbe. A közvélemény-kutatók alaposan mellétrafáltak: a Jobbik közel 15 százalékot ért el.
Mennyibe kerül egy ellenzéki képviselő?
Orbán Viktor szerint - az adótörvények elfogadására utalva - a kormány "egyik héten az SZDSZ-t, másik héten az MDF-et veszi meg". Herényi visszakérdezett: "és a fideszes szavazatokért mennyit fizettek?".
Veres nemet mondott az áfa emelésére
Bár az adótörvények módosítása között szavazástechnikai okból a kormány támogatási listáján szerepel az MDF által javasolt áfa-emelés 20 százalékról 22 százalékra, a kormánytagok nemmel fognak szavazni - jelentette be Veres János pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén.
Fizetéscsökkentésben lát perspektívát a kormány
Inkább a bérek csökkentésére, mintsem elbocsátásokra van szükség - véli Szanyi Tibor, az MSZP gazdasági kabinetfőnöke, aki szerint az adócsökkentés a jelenlegi helyzetben ostobaság lenne. A parlamenti pártok gazdasági kabinetvezetőinek néhány kérdésben eltérő a véleménye, ám többször is ugyanarról beszéltek, amikor a teendőket sorolták.
Megmarad az MDF frakció
Lengyel Zoltán független országgyűlési képviselő csatlakozik az MDF-frakcióhoz - közölte maga az érintett és Herényi Károly frakcióvezető a képviselőcsoport ülése közben hétfőn délelőtt.
Elnapolták Almássy kizárását
Az MDF országos választmánya levette a szombati ülése napirendjéről Almássy Kornél kizárásának ügyét - közölte Katona Kálmán, a választmány jelenlegi elnöke.
Találtak egy régi-új MDF-est
Vas János kilépett a frakcióból, erre Roszik Gábor evangélikus lelkész, az MDF volt országgyűlési képviselője visszalépett a pártba.