A szocialista tervgazdálkodásról a piacgazdaságra átváltó országok polgárai nem jeleskednek az aktív, úgynevezett önérvényesítő magatartásban, pedig manapság a karrierhez ez elengedhetetlen. A szülők kapcsolati tőkéje ugyanis már a múlté, az embernek magának kell kikaparnia azt a bizonyos gesztenyét. Bölcskei Mónika, a Be Wise Humán Tanácsadó Kft. ügyvezetője, business coach egészen odáig ment, hogy kijelentse: az életben minden ember menedzser, elsősorban önmaga menedzsere. A munkahelyen és a mindennapokban egyaránt fontos, hogy valaki hatékonyan tudjon érvényesülni.
Állásszerzés egyedi önmarketinggel
Íme egy élő példa, milyen sokra viheti az, aki tudja mit akar, és el is tudja magát adni. Fülöp Attila neve sokunk számára csenghet ismerősen, a reklámszakmába kacsingató fiatalembernek pontosan ez a cél lebegett szemei előtt, amikor úgy döntött, személyes márkaépítésbe kezd. A 2007-ben a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskoláján diplomázott fiatal készített egy mozifilmre emlékeztető plakátot önmagáról, melyen önéletrajza szerepelt, és elvitte egy reklámkonferenciára, de az állásokra is ezzel az anyaggal jelentkezett. A cégeket gondosan szelektálta, így csak három helyre adta be pályázatát, kettőhöz fel is vették. Saját weboldalt hozott létre, emellett személyét hűtőmágnesen hirdette. - 2006-ban már tudatosan készültem az önmenedzselésre és mikor eljött az ideje a munkahelyváltásnak, álláskeresésnek, egy komplett kampányt építettem fel erre. Akkor a társaim ezt furcsán fogadták és voltak, akik meg is mosolyogtak, de ők valószínűleg nem értették a lényegét - vall a kezdetekről Attila. A lényeg pedig nem volt más, mint kiemelkedni a tömegből. A siker nem maradt el, a 29 éves fiúra az egész szakma felfigyelt, az ügyes önmarketingnek köszönhetően bekerült a Braun & Partners Brandaktív Kft. kreatív csapatához.
Mi kell az önmenedzseléshez?
Kitartás, motiváció, proaktivitás, kreativitás, eredményorientáltság - ez Fülöp Attila receptje. Pintér Zsolt, az ismert fejvadász és karrierszakértő mindenekelőtt a magas szintű, reális önismeretre és önbizalomra helyezte a hangsúlyt. Kiemelte: az önérvényesítő magatartás szerves része a kapcsolatteremtő és azt ápolni is tudó képesség. A kemény munka, egy jó nagy adag kommunikációs és prezentációs készség, valamint asszertivitás segíthet az önmenedzselésben, de az érett személyiség sem elhanyagolandó - vélik a portálunk által megkérdezett szakemberek.
Mit értünk az önmenedzselés fogalma alatt?
Az önmenedzselést a Kislexikon.hu úgy definiálja, hogy "valakinek a maga érvényesülését elősegítő, önmagát népszerűsítő ügyeskedése." Pintér Zsolt karrier-szakértő szerint pedig egy a lényeg: nyomulni kell ezerrel. Az önmenedzselés alapvetően annyit jelent, hogy élünk lehetőségeinkkel - emeli ki Szrimay Ágnes, munkapszichológus.
Önérvényesítés empatikusan - létezik?
Másokat nem akadályozok az előrébb jutásban. Nem ellentmondás ez? - szegeztük Szirmay Ágnesnek a kérdést, hiszen ha képes vagyok érvényesülni és előretörök karrieremben, akkor azzal másokat szorítok háttérbe. Szirmay nem hiszi, hogy az önmenedzselés mások eltiprásáról szólna. - Az önérvényesítés konstruktív formája ott kezdődik, hogy az egyén felismeri a céljait, vágyait, képességeit, határait és erre építve jut előbbre, nem másokon átgázolva - szögezi le a munkapszichológus. A konstruktív versengés esetében ugyanis az egyén a saját teljesítményét növeli, és nem másokét rombolja. Vagyis ez esetben akár a többieket is jobb teljesítményre sarkallja.
A piramisszerűen felépülő amerikai vállalatoknál lehet azt tapasztalni, hogy egy idő után "kipotyognak" az emberek - meséli Szirmay. - Ha valaki a kollégáját kifúrva jut előrébb a szamárlétrán, vagy másik vállalathoz pályázva tud csak szakmailag magasabb pozícióba kerülni, mert munkahelyén nem sikerült neki, az nem feltétlenül takar valós teljesítményt és hosszú távon nem eredményez elégedettséget, boldogságot - véli a sokat látott munkapszichológus.
Folytatás a HR Portálon.