Az országban 2011 óta dúl polgárháború. Az állandósult összecsapások miatt a lakosság több mint felének kellett elhagynia otthonát sok millió ember menekült el. Csak a szomszédos Törökországban több mint 3,6 millió szír üldözött él évek óta. Az ENSZ 2022-es jelentése szerint a 11 éve tartó polgárháborúban közel 307 ezer civil vesztette életét. Aszad hadserege sorozatos kegyetlenkedéseket, mészárlásokat, tömeggyilkosságokat követett el az ellenük harcolók, polgári lakosok, nők és gyerekek ellen. A kegyetlenkedések mértékét a helyszínen jelen lévő nyugati újságírók a délszláv háborúhoz mérhetőnek nevezték.
Aszad hatalma majd 10 évig kizárólag Putyintól függött
2015. szeptember 30-án Putyin elnök felhatalmazást kért az Oroszországi Föderáció Szövetségi Tanácsától az orosz fegyveres erők szíriai bevetésére. A Szövetségi Tanács a felhatalmazást egyhangú döntéssel megadta. Ugyanaznap Aszad elnök hivatalosan is kérte az orosz fegyveres beavatkozást, így Putyin, mint a fegyveres erők főparancsnoka, utasítást adott a légierőnek az Aszaddal szembenálló erők állásainak bombázására.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt mondta, hogy a szíriai kormány bukása Izraelnek a Hezbollahra és Iránra mért csapásainak a következménye.
Bassár el-Aszad bukása Szíriában történelmi fejlemény a Közel-Keleten. Az Aszad-rezsim központi láncszem volt az iráni gonosz tengelyében – és ez a rezsim megbukott - mondta Netanjahu.