A civilszervezet vizsgálta az EP 751 tagjának 2014 és 2018 közötti mellékjövedelmeit, amelyeket a képviselőknek nyilvánosságra kell hozniuk.
Igaz, igencsak tág keretek között kell megadniuk az összeget, így a jövedelmeket csak megbecsülni lehet, de mindenképpen magasak: e négy év alatt az érintetteknél fejenként összesen 18-41 millió euró között mozogtak.
Az első helyen a franciák szerepelnek, legalább kerek 4.6 millió euróval fejenként. Utánuk az olaszok következnek, 2.5 milliós, majd a németek, 1.4 milliós átlaggal. A legkevesebb mellékkeresete az észt, a magyar és az ír képviselőknek volt.
Nagy különbségek mutatkoznak a frakciók között is: a szélsőjobboldali populisták frakciója áll az első helyen, a ENF tagjai 54 százalékának van mellékkeresete. Utánuk a kereszténydemokraták, az EPP tagjai következnek 37, majd a brit Európa-szkeptikus tagozat, az EFDD, 36 százalékkal.
Összességében az EP tagjainak közel harmada, 31 százaléka vallott be mellékjövedelmet. A Tnsparency International szigorúbb korlátozásokat igényel, mivel nem kevés mellékjövedelem összeütközésben lehet a képviselők politikai feladataival.
Arra van szükség, hogy részletesen adják meg bevételeik forrását és tiltsák el őket a lobbi-tevékenységtől. Jelenleg három képviselő, köztük a luxemburgi Viviane Reding dolgozik olyan szervezetnek, amely lobbistaként van bejegyezve az EU-nál.
Szükség van az EP etikai előírásainak érvényesítésére is. A TI megállapítása szerint azokat azt elmúlt öt évben 24 alkalommal sértették meg, de egyetlen érintett képviselőt sem vontak felelősségre.
(Forrás: Frankfurter Allgemeine Zeitung)