Melyik futballcsapatnak milyen színű a meze, és miért olyan, amilyen? A nemzeti lobogók színei általában nagy hatással vannak a mezek kialakítására, így a mez színei egy egész nép öntudatát és erejét öntik a játékos nyakába. De ez még nem magyaráz meg mindent - lehet, hogy egyes csapatok vezetői tudatosan alakítják ki úgy a mezt, hogy annak színei és mintázata a legnagyobb hatást érjék el az ellenféllel szemben? Esetleg csak az a lényeg, hogy kitűnjön a többi közül? Vagy hogy jól mutasson a sok vadiúj tévé képernyőjén? A színeknek üzenete van, és ha tudatosan nem is, tudat alatt mindenképpen befolyásolják a gondolatokat, és ezeken keresztül talán az eseményeket is. Jöjjön egy EB előtti találgatás a csoportmeccsekről, kizárólag a mezek színe alapján.
A józanság nem elég Svájc továbbjutásához
Az A csoportban a Csehország-Svájc mérkőzésen két szinte egyforma psziché vív majd egymással (fizikai erő, józansággal szelídítve), ezért döntetlen várható. A cseheknek akkor van esélyük a győzelemre, ha a plusz tekintély, amit mutatni szeretnének, kitűnik a játékukból. Hasonló lehet a helyzet a cseh-török találkozón, ahol a fizikai erő az előbbinél józansággal, az utóbbinál szenvedéllyel párosul, így a különbségek semlegesíthetik egymást - hacsak nem okoz némi sárgás laphullást a török felsőbbrendűség. A lomtalanítást lehetőleg ne a portugál-török mérkőzés alatt végezze, a felhőtlen szórakozás garantált, bikaviadal, piros lapok, miegymás. Svájcot sajnos mindenki legyőzi, mert nála nincs meg az a plusz a színekben, ami akár egyetlen győzelmet hozhatna. A csoportelsőséget a szenvedély jelenti majd, így a favorit Törökország, de második helyen a minőség (Portugália) vagy az erő-tekintély kombináció (Csehország) végezhet.
A "félelmetes" németeknek nem lesznek gondjaik
A B csoportban mindenkivel ott az erő, de Lengyelországgal kevésbé, mint a többiekkel, ezért ő lesz az, akit mindenki elpáholhat. Igaz, a lengyel-osztrák meccs a színkép alapján háromesélyes. A csemege Németország és Horvátország mérkőzése lesz, ahol megfigyelheti, mire jut egymással a sötét, drámai küzdelemben az agresszió és a megfélemlítés. A színek alapján az eredmény a következő: első helyen Németország, a második helyre pedig esélyes Ausztria (sok erő és némi józanság) és Horvátország (erő, agresszió).
A mókás hollandok bárkit megtréfálhatnak
Ha most nem csak a színeket nézegetné, talán halálcsoportnak titulálná a C-t, de nem, ez mindössze a ravaszak és az optimisták csoportja, ugyan mi rossz történhetne? Csak annyi, hogy már látta, mi az eredmény, ha egy hasonló tornán a stratégiai gondolkodás ("beszólok") találkozik a hatékonysággal, kis fizikai erő kíséretében ("lefejellek"), ezért ne hagyja ki az újabb lehetőséget! A színek főleg Franciaországnak kedveznek, az ő mezükben megvan a siker receptje. Második helyre pedig vagy az olasz stratégia, vagy a határtalan román optimizmus esélyes. A mókás holland válogatott sötét ló marad, az ő meccseiken szinte bármilyen eredmény születhet.
Spanyol-svéd, mint argentin-brazil meccs
A D csoport messze a legváltozatosabb, szinte mindegyik csapatmez más-más kvalitásokat mutat, melyeket nem könnyű összemérni. Ami egyértelműen látszik, az az, hogy Oroszországnak jutott a legkevesebb nyerő lap, ezért a csoportban utolsó marad. A görögök józanságot és hatékonyságot ígérő, szenvedélytől mentes meze már önmagában furcsa gondolat, de a mezelemzés szerint nem valószínű, hogy a csapat eredményes lesz a két legerősebbnek látszó válogatott, Spanyolország és Svédország ellen. A spanyol-svéd meccsre a színek rendkívüli ütközetet ígérnek, egyfajta európai argentin-brazilt, ahol soha nem lehet előre tudni, ki győz, de nem lehet nem megnézni!
A mezszínek jelentése:
A csoport:
Csehország: Vörös, fehér részletekkel
Jelentés: Fizikai erő, józansággal szelídítve, némi tekintély
Portugália: Bordó, zöld részletekkel
Jelentés: Minőségi, felsőbbrendű
Svájc: Vörös, fehér részletekkel
Jelentés: Fizikai erő, józansággal szelídítve
Törökország: vörös és bordó
Jelentés: Fizikai erő, szenvedély, felsőbbrendűség
B csoport:
Ausztria: Vörös, fehér részletekkel
Jelentés: Fizikai erő, józansággal szelídítve
Horvátország: Vörös és fehér kockás (50/50)
Jelentés: Erőteljes (kicsit agresszív), józanságot és tekintélyt szeretne mutatni
Németország: Fehér, vörös, sárga és fekete részletekkel
Jelentés: Ijesztő - cél az ellenfél megfélemlítése
Lengyelország: Fehér, vörös részletekkel
Jelentés: Nem annyira erős, mint amilyen józan, de erőt akar mutatni
C csoport:
Franciaország: Királykék, vörös részletekkel
Jelentés: Igen hatékony, egy kis fizikai erővel. Józanságot és nagyobb erőt mutat
Olaszország: Királykék, zöld és fehér részletekkel
Jelentés: Stratégiai gondolkodás és kiegyensúlyozottság, a meglévőnél nagyobb józanságot mutat
Hollandia: Narancssárga, fehér részletekkel
Jelentés: Mókás, amitől szétszórtnak tűnhet, ezért józanságot és tekintélyt mutat
Románia: sárga, vörös és zöld részletekkel
Jelentés: Határtalan optimizmus, magabiztosság, egy kis fizikai erővel
D csoport
Görögország: fehér, kék részletekkel
Jelentés: Józan és hatékony
Oroszország: fehér és kék
Jelentés: Tiszta józanság, amit hatékonysággal és erővel szeretne felturbózni
Spanyolország: Vörös, narancssárga részletekkel
Jelentés: Szenvedély és erő, amit duplán hangsúlyoz
Svédország: Sárga, kék részletekkel (2005)
Jelentés: Kiegyensúlyozott - optimizmus és hatékonyság