Szakértők szerint egy munkavállaló karrierútjában az első munkahely megtalálásánál sokkal fontosabb a második állomás. Míg a startvonalon állva szinte bármilyen szakmába vágó vagy az érdeklődési körnek megfelelő munkalehetőség előrébb visz, a második állomás meghatározóbb, árulkodik ambícióról, szakmai fejlődésről.
Sokan megunják munkájukat, valami újba szeretnének kezdeni, ám a legtöbben csak a váltás gondolatáig jutnak el, az áhított szakma- vagy munkahelyváltás általában még azelőtt meghiúsul mielőtt egyáltalán lett volna belőle valami. A Herminia Ibarra, a Harvard Egyetem szervezeti magatartás tanszékének professzora, a Work Identity könyv szerzője szerint a váltani kívánóknak "flörtölniük" kell önmagukkal, időt és esélyt kell adni saját elképzeléseinknek.
Herminia Ibarra szerint a szakmaváltás legfőbb oka abban keresendő, hogy a mai munkavállalók mindenképpen valamilyen értelmet keresnek a munkájukban, és ha nem találják meg, unatkoznak és frusztráltak lesznek. A Figyelőnet korábbi cikkében ismertetett nem konvencionális karrierváltási stratégiákkal foglalkozó könyv a szakértők szerint forradalmasította a karrier tanácsadást. A professzor egyszerű tanácsai segítenek kilépni a szokásos gondolkodásmódból. Ezeket az alapgondolatokat már a karrier tanácsadók is, ahogy Gerlei Béla, a Karrier Intézet igazgatója is ismeri.
Ne döntsünk elhamarkodottan!
Gerlei Béla felhívta a figyelmet a gazdasági válság munkaerőpiacra tett hatásaira, amit a szakmaváltás során elengedhetetlen figyelembe venni. - El kell fogadni, hogy most a munkáltatók felé billen a munkaerőpiac mérlege, ők diktálnak - jelentette ki a karrier tanácsadó. A cégek eleve nem szorgalmazzák a pályakezdők alkalmazását, 1-2 éves szakmai tapasztalat nélkül nem sok esély van az elhelyezkedésre. És most itt van a válság is, ami miatt még inkább a biztosra mennek a foglalkoztatók az új dolgozó felvételekor. - A munkáltatók általában gyanakvással fogadják a szakmát váltókat - figyelmeztet Gerlei Béla, aki szerint a cégek nem szeretik a "bonyodalmat": ugyanolyan legyen, mint az elődje, ismerje az adott szakterületet, a piaci szereplőket stb. Minél később váltunk szakmát, annál nehezebb. A cégek nehezen fogadják be a pályamódosítókat. A szakember tehát óva int az elhamarkodott szakmaváltástól, hiszen a válság szinte minden területet érint, óvatosan szabad csak mozogni, nehogy a végén mi maradjunk hoppon. Egy nem túl jó munkahely még mindig jobb a semminél.
Teljes cikk a HR Portálon.