Tavaly 1999 óta első ízben nőtt a hazai fogyasztás, de fejenként mindössze egy literrel, 116 literre, panaszolták egy új felmérésben, amelyet a dpa hírügynökség közölt vasárnap. Tíz évvel ezelőtt Németországban még lakosonként 127 liter sör fogyott.
Csak kevés olyan erős márka van, amely ellen tud állni az árnyomásnak, amelyet a többletkapacitás és a kiskereskedelem üzletpolitikája okoz, idézte szakértők véleményét a hírügynökség. A német sörfőzdék száma várhatóan tovább csökken, minden negyedik cég legalább egy versenytárs vagy egy márka felvásárlását tervezi, és nagy a külföldi érdeklődés is.
Bezzeg a csehek
Németország tartósan lemarad Csehország mögött, ahol egymás után dőlnek a rekordok. Rekord mennyiségű, 19,79 millió hektoliter sört főztek tavaly a csehországi sörgyárak, 3,8 százalékkal többet, mint 2005-ben. A cseh sör kivitele tavaly 14 százalékkal 3,54 millió hektoliteres rekordra emelkedett. A cseh sörexportnak sokat használt, hogy az Európai Unió piacai megnyíltak előtte. A cseh sörgyárak az idén újabb rekordot várnak. Becsléseik szerint külföldre az idén 3,8 millió hektoliter sört szállítanak.
A sörfogyasztásban fejenként 164 literrel a csehek tavaly is tartották világelsőségüket. Ez a szint évek óta aránylag stabil, nem növekszik. Ami hasonlít a németországi helyzetre: 1990-ben 71 nagyobb sörgyár működött Csehországban, jelenleg csak 48, az iparág konszolidációja miatt, de ez a szám már néhány éve nem változik: az ezredforduló után megállt a sörgyárak számának a csökkenése, és az utóbbi években aránylag gyorsan emelkedik a kereslet a kis, helyi sörgyárak termékeire.