Csehországban ebbe a csoportba alapvetően az ipari és kereskedelmi vállalkozók, a gazdák, a magánpraxist folyató orvosok, valamint a szabadúszó művészek és újságírók tartoznak. "Még az első negyedévben is mérsékelten csökkent a vállalkozók száma, de a második félévben megindult a növekedés" - mondta a sajtóértekezleten Filipová. Megjegyezte: 2006-ban 7 ezerrel, míg 2005-ben 35 ezerrel csökkent a vállalkozók száma az országban.
A cseh gazdasági kamara szerint az elmozdulás pozitív, de tudomásul kell venni, hogy egyáltalán nem biztos, hogy megváltozott volna az utóbbi évek tendenciája. "A növekedés jó, de az éves változások, mozgások határán belül van. Örvendetes, de lényeges változásról idő előtti beszélni" - kommentálta a nyilvánosságra hozott adatokat Jaromír Drábek, a cseh gazdasági kamara elnöke.
Munkaerőhiány
A cseh gazdaság továbbra is erőteljesen fejlődik, s a cégeknek aránylag jól megy, ami nyilván a vállalkozási kedvet is felvitte. "A következő időszak fejlődési lehetőségeit azonban komolyan gátolhatja az egyre nagyobb munkaerő hiány és az energiaárak gyors emelkedése" - figyelmeztetett Drábek. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Csehországban a vállalkozás törvényes kereteinek a szabályozása nagyon sok kívánni valót hagy maga után, s a vállalkozók, cégek jogbiztonsága nincs mindig bebiztosítva a megfelelő szinten.
A prágai médiumok értesülései szerint a csehországi cégek mintegy 40 százaléka azt állítja, hogy nehezen talál az utóbbi időben szakmunkásokat. Az áram árának várható növekedése mögött pedig az van, hogy Csehországban egyelőre nincs bebiztosítva az új energetikai kapacitások építése. Szakértői becslések szerint a jelenleg áramot exportáló Csehország várhatóan 2010-2012 után árambehozatalra szorulhat.