A lengyel kormányfő pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: a szavazóknak arról kellene dönteniük, hogy támogatják-e az adóemelést azért, hogy az egészségügyiek bérköveteléseit teljesítsék. A népszavazáson az egészségügy privatizációjáról is dönteni kellene. A pénzügyminisztérium ugyanakkor ettől függetlenül már most azon dolgozik, hogy magasabb adót vessenek ki a leggazdagabbakra.
Lengyelországban jelenleg is tart a május 21-én kezdődött országos orvossztrájk a bérek emeléséért és az egészségügyi kiadások növeléséért.
Az OZZL orvosszövetség egymilliárd zlotys (mintegy 370 millió dollár) pluszkiadást követel az orvosok bérének idei emelésére, valamint azt, hogy a következő két évben a közegészségügyi kiadásokat emeljék a GDP 6 százalékára. Követelik továbbá néhány egészségügyi intézmény privatizálását, valamint azt is, hogy a betegek fizessenek egyes egészségügyi szolgáltatásokért.
A kormány eddigi ajánlata távol áll a követelésektől: az orvosszövetséggel és négy szakszervezettel folytatott tárgyalásokon mindössze 6 millió zlotys pótlólagos kiadást ajánlott jövőre a bérek javítására és 852 millió zlotyt a nemzeti egészségalapból az idén. A kormány emellett nem ért egyet egyes egészségügyi intézmények privatizációjával és azzal sem, hogy a betegek társfinanszírozzák az egyes egészségügyi szolgáltatásokat.
A lengyel egészségügyi dolgozók bérét tavaly 30 százalékkal emelték, de az még így is nagyjából csak a fele az uniós átlagnak. Emiatt fennáll a veszély, hogy még több szakorvos hagyja el az országot jobb fizetés reményében. Becslések szerint Lengyelország uniós csatlakozása, 2004 óta az orvosok 10 százaléka ment külföldre dolgozni.