Új besorolási rend működhet a közeljövőben, melyet egy ugyancsak új szabályozás tesz majd lehetővé - érvelt Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter a Piac és Profit azon kérdésére válaszolva, amelyben tudakoltuk: van-e normatívája, egzakt minőségi paraméterek szerinti mérhetősége és számonkérhetősége a kistérségek intézményrendszerének. A március 20-án a kistérségek továbbfejlesztési lehetőségeiről szóló konferencia házigazdája egyébként azt is közölte, hogy a jelenlegi szabályok szerint a GDP-hez viszonyított mutatószám is használatos, melynek alapján például 95 hátrányos, 48 különösen hátrányos kistérséget tart nyilván a tárca. A besorolás új szabályozásáról - és a négyévenkénti korrekciós lehetőségről - heteken belül kormányzati előterjesztés és döntés születhet meg, egészítette ki információit a miniszter.
A szociális és munkaügyi, illetve az oktatási tárca vezetői ugyancsak előadói voltak a konferenciának, az egészségügyi kormányzatot pedig a minisztérium államtitkára képviselte. A házigazda miniszter, illetve Horváth Ágnes egészségügyi államtitkár külön is tájékoztatta a sajtót a rendezvény lényeges mondanivalóiról. Megelőzőleg Hiller István viszont azt állapította meg, hogy a helyi tapasztalatoknak roppant nagy szerepe lehet a kistérségek fejlesztésében, így például a szabolcsiak iskolaszövetkezeti társulásának lehetnek adaptálható megoldásai. Az oktatási miniszter számokkal is érvelt, az 1,1 millió általános iskolás 1980-as adatát vetette össze a jelenlegi 855 ezerrel és a 2010-es 755 ezerrel. De hozzátette, a számok abban az értelemben csalókák, hogy nem láttatják: a fővárosi agglomerációban is, több más nagyváros közvetlen környezetében is folyamatosan növekszik a kisdiákok száma. Érdekes és "beszédes" jelenség, hogy nagyon sok kis település iskolájában a teljes tanulólétszám 50-60 körüli, ugyanakkor jóval több a diák, mivel az 5-10 kilométerre lévő, a helyiek szerint jobb iskolával rendelkező másik településre naponta autóztatják a szülők a gyerekeket. Azaz a papák, mamák már régen szavaztak - ha nem is lábbal, de négy kerékkel - a kistérségi szisztémára, mivel működtetik azt. Az oktatási tárca vezetője azt is hozzátette, hogy a máshol tanuló diákok miatt nincs veszélyben a szülőfalu identitása. Hiller István bejelentette, hogy a 21. század iskolájáért program nagy léptékű felújítási beruházás-sorozatot jelent, a legelső időben Közép-Magyarországon, s nagyon hamar a többi régióban is.
Az egészségügy átalakulásának messze nem csak a kórházak átszervezése, vagy éppen a vizitdíj a mércéje - érvelt Horváth Ágnes. Az egészségügyi államtitkár a kórházon kívüli ellátás nagy léptékű - és praktikusan a kistérségi szisztémában - megvalósuló fejlesztését vázolta fel, azt is hangsúlyozva, hogy a területi ellátási kötelezettség nem beutalási rend, ezt azonban rendszeresen félreértik. Azokban a kórházak, amelyek látszólag megszűnnek eddigi funkcióik szerint működni, a járóbeteg-ellátási szerepüket éppen hogy nem veszítik el. Ténylegesen is létre hoznak húsz településen járóbeteg-szakellátást, s e gyógyító intézmények dolga marad és főleg lesz a közösségfejlesztés, az egészségfejlesztés és a szűrés is. Csupán néhány település, amelynek vonzáskörzetében megvalósítja a szaktárca az ilyen intézményrendszert: Sásd, Mezőcsát, Tokaj, Tamási, Pannonhalma.