Miért fontos foglalkozni egy ember frusztrációs problémájával a szervezetben? Leginkább azért, mert a pozícióféltésnek számos romboló hatása van, és járványként terjed szét a szervezetben. Belülről támadja a szervezet egészséges működését, bomlasztja a bizalmi légkört, gyengíti a munkavállalók lojalitását, rontja a cég tevékénységének hatékonyságát, és így tovább gyengíti az egyébként is nehézségekkel küzdő vállalatot.
A pozícióféltés fakadhat az egyén élethelyzetéből, egyéni bizonytalanságaiból, és/vagy a vállalat bizonytalan jövőképéből. A jelenlegi válságidőszak pedig igencsak okot ad mindkét oldalról a frusztrációk felerősődésére. A pozícióféltő célja megtartani az eddig megszerzett pozíciót annak minden hatáskörével és privilégiumával mindenáron. És minél fenyegetőbbnek érzi helyzetét, annál durvább eszközökhöz folyamodik pozíciója védelmében.
Melyek a tünetei és milyen következményekkel járhat, ha a pozícióféltés kezd eluralkodni a szervezetben?
1. Figyelmetlen munkavégzés
Fontosabb lesz, hogy mi zajlik a zárt ajtók mögött, hogy miről folynak a beszélgetések a kávéautomata körül, miről keringnek a vállalati pletykák. Prioritásban előbbre kerülnek a munkahelyi politikai játszmák, amelyek elvonják a figyelmet a munkavégzésről.
2. Látszat eredmények
A félelmek - amelyek talán a valóságra építenek, de irreálisra nőnek - bizonyítási vágyat keltenek az emberekben. De az eltúzott félelmek pánikot váltanak ki a munkavállalóból, gyorsan és kiugró teljesítményeket akarnak felmutatni, amellyel bizonyíthatják, ők a legjobbak abban, amit csinálnak, és mint ilyen, nélkülözhetetlenek. Ez pedig két módon lehetséges, túlhangsúlyozott látszat eredmények lobogtatásával vagy pedig túlvállalással.
3. Döntések átruházása
A döntés átadása történhet lefelé is, de sokkal gyakoribb a felelősség felfelé tolása. A gyors és rugalmas szervezetekben a döntést igyekeznek a végrehajtáshoz olyan közel meghozni, amennyire csak lehetséges. A gyorsaságon kvül az is emellett szól, hogy a helyes döntés meghozatalához szükséges legtöbb információ a végrehajtáshoz közel gyűlik fel. Egyre feljebb tologatva a döntés szintjét viszont nehézkes és hibákkal terhelt döntési folyamat alakul ki, és a végén mindenki egyetlen ember döntésére vár.
4. Felelősség áthárítása
Mind végrehajtói, mind vezetői szinten gyakori a felelősség áthárítása. Nyilván összefüggésben van ez a döntés átruházásával. A pozícióját féltő ember nem hibázhat, hiszen akkor bárki számára nyilvánvalóvá válik, hogy nem ő a "tökéles" az adott pozícióra.
5. Mások akadályoztatása a munkavégzésben
A "mások" leginkább azok a munkatársak, akik leginkább "veszélyeztetik" az adott pozíciót. Durvább formája a versenytársak lejáratása, lehúzása. Okos, építő javaslatok, jó ötletek kerülnek így leszavazásra vagy túlhallgatásra anélkül, hogy érdemben mérlegelték volna őket csak azért, mert a javaslattevő személyét a pozícióféltő fenyegetőnek véli.
6. Információ visszatartása
Mivel az információ hatalom, annak visszatartása, részben vagy egészben történő elhallgatása bizonyos emberek előtt hatalommal ruházza fel birtokosát. A szervezeten belüli információáramlás megakasztása azonban az árulás kategóriába tartozik. Legyen az illető bármilyen szintjén a vállalati szervezetnek, ez a magatartás a munkatársak eredményes munkavégzését, más szóval a vállalati célok megvalósítását ássa alá. Ez a vállalat-ellenes magatartás pedig semmilyen indokkal sem tolerálható.
7. Tehetségek elüldözése
A pozcióféltés nem tűri meg azokat a környezetében, akik bármiben is tehetséggel tűnnek ki. Természetesen a "gyengébbek" esnek először áldozatul ennek. Például azok, akik csak most igyekeznek bekerülni a szervezetbe, állásra jelentkeztek és a pozícióféltő hatáskörébe tartozik jelentkezésük elbírálása. Ha "veszélyesen" tehetségesnek tűnnek, rövid úton mondva csinált ürüggyel kerülnek az elutasítottak listájára. De könnyű célponttá válnak a lelkes pályakezdők, a kíváncsi és szókimondó tehetséges gyakornokok vagy szorgalmas kollegák épp így. Azok, akik munkakörüknél fogva gyorsan átláthatják a pozícióféltő játszmáit gyorsan találhatják magukat pszichológiai terror célpontjában, amíg csak önként tovább nem állnak.
Fentiek egyike sem a hatékony munkavégzést segíti elő, ezért a pozícióféltést érdemes komolyan venni. Első lépésként mindenképpen fel kell tárni, mi áll a frusztráció hátterében. Mint a legtöbb szervezeti probléma, a pozícióféltés is gyorsabban felismerhető egy külső szakember számára és orvoslása is legjobb elfogulatlan, a szervezeten kívül álló szakember bevonásával. Attól függően, milyen korán ismerik fel, a pozícióféltés különböző módszereket kíván.
Korai stádiumban elég lehet az is, ha az érintett személy biztonságérzetét növeljük, magasabb szinten vezetői készségeit fejlesztük. Míg később tréning és/vagy coach segítségével lehet oldani a problémát. Súlyosabb esetben azonban az illető szervezetből való eltávolítása marad az egyetlen járható út.
A pozícióféltés járványként terjed...
A pozícióféltés egy frusztrált személy irreális félelmein alapuló egyszemélyes hadjárat a láthatatlan ellenséggel szemben. Legtöbbször a vállalat kritikus időszakában és azzal összefüggésben üti fel a fejét, és tovább ront a cég amúgy sem rózsás helyzetén.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.