Egy brit civiljogi szervezet tiltakozó akciót indított, hogy megőrizze az internet relatív függetlenségét a kormányok szabályozási kísérleteivel szemben. A Cyber-Rights & Cyber-Liberties megalakulásának ötödik évfordulójára megjelentetett kiadványa szerint a kormányoknak "tiszteletben kell tartaniuk az egyetemes emberi jogokat" és "biztatni kellene az embereket az internet használatára, ahelyett, hogy korlátoznák azt." A szervezet figyelmeztette a törvényhozókat, amennyiben figyelmen kívül hagyják az alapvető szabadságjogokat az interneten, ez a médium lesz a legszigorúbban szabályozott a világ történetében. (The Register)
Az orosz belügyminisztérium pénteken cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek értelmében a tárca az internethasználók totális ellenőrzést kívánná megvalósítani. A minisztérium nyilatkozata egyenesen abszurdnak minősítette a Novije Izvesztyija című lap ilyen tartalmú információit. A lap ugyanis arról számolt be pénteki számában, hogy már februárban az orosz törvényhozás elé kerülhet a belügyminisztérium által kidolgozott jogszabály, amely a világháló orosz használóinak megregulázását célozza. A Novije Izvesztyija szerint az illetékesek mind nemzet-, mind pedig közbiztonsági szempontból ily módon akarják csökkenteni annak lehetőségét, hogy az internetet bűncselekmények elkövetéséhez használják. Miután Oroszország szerepel a pénzmosás ellen nem kellő hatékonysággal fellépő államok "feketelistáján", a hatóságok vissza akarják szorítani az ilyen szándékú internetes pénzügyi tranzakciókat is. A lap értesülése szerint a belügyminisztérium javaslata értelmében rendőrségi engedély kellene ahhoz, hogy valaki modemet vásárolhasson vagy számítógépét csatlakoztathassa a világhálóhoz, a szolgáltatóknak pedig tájékoztatniuk kellene a hatóságokat előfizetőik számáról. Az állítólagos jogszabálytervezet illetéket is előirányoz, amelyet az internetezőknek az állam számára kellene megfizetniük. Oroszországban jelenleg a 144 milliós lakosság 1-2 százaléka rendelkezik internet-hozzáféréssel, de becslések szerint számuk 26 millióra fog nőni a következő 10 évben.(MTI)
A Nagy Testvér nem pihen
Az elábbi két hír az Indexen olvasható, szorosan egmás alatt, mondhatni összeforrva. És mint ismeretes nem zörög a haraszt...
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó
Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.

Miközben a magyar elhárítás ukrán kémeket hajkurászik, újabb orosz kibertámadás érte Magyarországot
Vajon lesz-e következménye az orosz kibertámadásnak?

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke
Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns
Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát
A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.