Honnan ismerhető fel a migrén? Rohamokban jelentkező, súlyos, általában féloldali fejfájás. Bizonyos esetekben a fejfájást figyelmeztető előjelek vezetik be, fényfelvillanások, sötét foltok, a kar vagy a láb zsibbadása formájában. Ezt a fejfájás kb. 15-30 perccel később követi. Az aura a fejfájás kialakulása után is fennmaradhat, sőt jelentkezhet a fejfájás után is. A migrénes fájdalom rendkívül kínzó, kezeletlen esetben tipikusan 4-72 órán keresztül tart, szinte teljes munkaképtelenséget okozva.
A nők gyakrabban szenvednek migréntől
Viszonylag magas a migrén kialakulásának kockázata nőknél, akiknél háromszor gyakrabban jelentkezik, mint a férfiaknál. Megfigyelhető, hogy a migrénes fejfájás röviddel a menstruáció előtt, illetve alatt alakul ki, ám a panaszok javulnak a terhesség első harmadában illetve a menopauza beköszöntével. Az örökletes tényezők sem elhanyagolhatók: ha az egyik szülő migrénes, 40%, ha mindkettő, akkor 75% az esély az öröklődésre. Kiváltó ok lehet a mértéktelen evés-ivás, a kialvatlanság, a stressz, a nagy zaj, a túlzott alkohol- vagy csokoládé-fogyasztás. Életmódváltozás is sokszor beindíthatja a migrénes rohamokat: alvási, táplálkozási szokások megváltoztatása, időzóna átállás, koffeinmegvonás. - írja a Webbeteg.hu.
Egyes kutatók szerint a fő ok, hogy a szervezet szerotonin-szint csökkenése az idegekből ún. neuropeptideket szabadít fel, amelyek kitágítják az agyburkokban található ereket és ezzel fejfájást idéznek elő.
Gyors és hatékony segítség
Szerencsére ma már kapható olyan, a szerotoninra, vagyis az egyik szeretethormonra ható fejfájás csillapító gyógyszer, mely nemcsak gyorsan - akár 30 perc alatt - hat, hanem jelentősen csökkenti a migrént megelőző tüneteket is, mint a hányinger, szédülés, fény- és zajérzékenység. Emellett a készítményt használók nagy részénél az elkövetkező 24 órában sem jelentkezett újabb migrénes roham. Természetesen az alternatív gyógymód mellett is lehet dönteni, de az étkezés és életmód megváltoztatásával, a társuló egyéb betegségek megszüntetésével is jelentősen javulhat az állapota a migrénnel küzdőnek.
A migrén kezelésének fontossága
A migrén nem csak a rohamok alatt viseli meg a beteget, de hosszú távú szövődményei is lehetnek. Az agyvérzés ismert rizikófaktor, nőknél és férfiaknál egyaránt, főleg 50 éves kor előtt. Szorongás és depresszió is gyakran társul hozzá. A migrénes betegeket közérzetük, hangulatuk erősen befolyásolja, hogy mennyire tudnak koncentrálni, új ötletekkel előállni, vagy akár csak mechanikusan végezni a megszokott feladatot. Ezen kívül nem elhanyagolható a mindennapokra, a családra és a munkaképességre kifejtett negatív hatása sem.
Mindezek ellenére mégis sokan elmulasztják háziorvosuk (majd szakorvos) felkeresését, s egyúttal elszalasztják azt a lehetőséget is, hogy tartós, szakszerű és hatékony kezelésben részesüljenek. Érdemes pedig rászánni az időt és energiát, hisz a megfelelő kezelés jelentősen javíthatja az életminőséget és megóvhat jó néhány nem kívánatos következménytől.