A golfról mindenki hallott, golfpályát is sokan láttak már, ám e játék lényegével, szabályaival csak kevesen vannak tisztában. Épp ezért talán nem hiábavaló, ha csokorba foglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Önmagunk és a pálya ellen
A csodálatos környezetben, 30-40 hektáron elterülő pályákon, jó levegőn játszott játék célja, hogy a labda a lehető legkevesebb ütéssel érjen a lyukba. A pályaszakasz elején egy tábla jelzi, hogy optimális esetben hány ütésből teljesíthető. Az ettől való eltérésből számítják a profi és az amatőr versenyzőket minősítő handicapet egy bonyolult algoritmus alapján. Minél kisebb valakinek a handicapje, annál jobb játékos.
Egy golfpálya 9, 18 vagy 27 pályaszakaszból áll. A versenyeket a 18 szakaszos, úgynevezett bajnoki pályákon tartják. Ezeket többnyire 70-72 ütéssel lehet végigjátszani átlag 4-5 óra alatt. Az intenzív gyaloglással fűszerezett technikai jellegű sportot hármas-négyes csapatokban - flightokban - vívják, de a játékos elsősorban önmaga és a pálya ellen küzd. Az eredményét - handicapjét - pedig bárkiével, akár a világ legjobb golfjátékoséval is összehasonlíthatja.
A játék elején a pályaszakasz kiindulópontjáról elütik a labdát, majd néhány lendítéssel kell eljutni a lyukat övező területre (green), és begurítani a labdát. Bár látszólag egyszerű, valójában bonyolult játék, hiszen erdő, tó, a greenen pedig felszíni egyenetlenségek nehezítik a golfjátékos életét. Az alapokig gyors az útSzakemberek szerint az alapok elsajátítása viszonylag könnyű: edző segítségével - a Testnevelési Egyetemen ma már külön szakon oktatják a golfot - és szorgalmas gyakorlással akár fél év alatt elérhetünk egy közepes szintre.
Míg külföldön számos zárt klubpálya létezik, a hazai pályák mindegyike nyitott. Vannak kifejezett gyakorlópályák, ahol megtanulhatjuk az először talán természetellenesnek tűnő mozgássort. A kezdetekkor izomlázra is számíthatunk - persze ez függ a fizikai állapottól -, miután a lendítéssel viszonylag ritkán használt izmokat mozgatunk. Ha azonban túljutottunk az első órákon, már "csak" az ütés és gurítás tökéletesítésén kell fáradozni. Versenyezni pedig akkor lehet, ha számot adtunk tudásunkról az elméleti és gyakorlati vizsgán; ekkor kapjuk meg handicap-értékünket és egy plasztiklapot, amely a világ bármely golfpályáján igazolja, hogy regisztrált játékosok vagyunk.
Az induláskor a költségek sem szöknek az egekig: akár bérelhetünk is ütőket (egy kezdő számára három elegendő), és az óradíjak is kifizethetők. Később persze érdemes saját szettet vásárolni: ez 14 ütőből áll, az ára pedig a százezer forint környékétől a csillagos egekig húzódik. A klubtagsági díj is széles skálán mozog: van, ahol már 150 ezer forint éves díj ellenében játszhatunk, de létezik közel 500 ezer forintos csomag is. Ha mindezt összeadjuk, a golfozás sem kerül többe, mint a síelés vagy a tenisz.
A teljes cikk a Piac és Profit májusi számában olvasható.