A vidéki nőknek meg kell ragadniuk a lehetőséget a tanulásra

A vidéki nők kevesebbet keresnek, szűkebbek a gazdasági lehetőségeik, és mindezek következményeként, nagyobb az esélyük a társadalmi lecsúszásra. Ezért meg kell ragadniuk minden lehetőséget a tanulásra és nem szabad megijedniük az aktív társadalmi szerepvállalástól. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) Európai és közép-ázsiai regionális képviselő helyettese a vidéki nők helyzetéről beszélt a Budapesten élő Cristina Amaral.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A FAO (az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete) komolyan foglalkozik a nők jogaival, a női egyenjogúság kérdésével. Mi ennek az oka?

Cristina Amaral: Tanulmányok és a gyakorlat is azt mutatja, hogy a vidéki nők és lányok helyzetének javítása elengedhetetlen a mezőgazdaság fejlődéséhez. A nők a mezőgazdasági munkaerő egy nem elhanyagolható részét adják. A FAO pedig elismeri a szerepüket és hozzájárulásukat az éhezés és a szegénység felszámolásához.

A női egyenjogúság megvalósítása része a FAO vállalásainak, ahogy azt az 1979-ben elfogadott a Nők elleni Diszkrimináció Egyezmény (CEDAW) is megfogalmazza, melynek minden FAO tagállam részes fele, és a szervezet saját egyenjogúsági politikája is ezt bizonyítja.

A nők helyzete itt, Európában és Közép-Ázsiában azért jobb, mint máshol a világon, nem igaz?

CA: Miközben az országok között sok eltérés mutatkozik a női egyenjogúság tekintetében, a régió átlagát nézve az iskolázottsági és gazdasági mutatók egyértelműen biztatók. Ha azonban ezeket részleteiben vizsgáljuk, lebontva például helyre, mint város vagy vidék, feltárulnak előttünk az egyensúlytalanságok. És természetesen jellemzően nem a vidéki nők javára billen a mérleg. Ők kevesebbet keresnek, szűkebbek a gazdasági lehetőségeik, és, mindezek következményeként, nagyobb az esélyük a társadalmi lecsúszásra.

A portugál nemzetiségű Cristina Amaral a FAO központjában, Rómában. Kép: ©FAO/Giulio Napolitano

Mik a legnagyobb nehézségek, amikkel nőknek a világ ezen felén szembe kell nézniük?

CA: Egyenlőtlen esélyek a termelési eszközökhöz és szolgáltatásokhoz (mint a földterület, állatok, piacok, munkaerő és pénzügyi szolgáltatások) a leggyakoribb oka a vidéki nők gazdasági nehézségeinek. A háztáji munkák (különösen nehéz) terhe is az ő vállukon nyugszik, miközben gyakran kimaradnak a szociális ellátórendszerből. Munkájuk sok esetben láthatatlan, a családi gazdaság művelése vagy a családról való gondoskodás nem számít annak. Mégis, a halászattól kezdve, a növénytermesztésen át az állattenyésztésig számos területen bizonyították már talpraesettségüket, ügyességüket és kitartásukat. Egy kis segítséggel a szegénység, éhezés és a nyomor jelentette kihívást képesek lehetnek átfordítani lehetőségekké – családjaik és a közösségek javára.

Mit tesz a FAO a vidéki nők helyzetének előrébb lendítéséért?

CA: Szervezetünk egyrészt összegyűjti a tudást a nőket érintő és a társadalmi-gazdasági régióspecifikus jelenségekről, és hogy ezek miként befolyásolják a mezőgazdasági termelés és a természeti erőforrás gazdálkodás fenntarthatóságát. Felmérjük egyes országok helyzetét ezt a szempontot vizsgálva, mert ez a tudás és az adatok megléte előfeltétele a megfelelő döntések meghozatalának, és ezáltal a vidéki nők lehetőségeinek kiszélesítéséhez.

Egyúttal tevékenységünk során arra törekszünk, hogy a leginkább rászoruló nőkről se feledkezzünk meg, aktívan bevonjuk őket, maguk is a változás részeseivé váljanak.

Nem csak vidéken nehezebb nőnek lenni
Egy kicsit csökkent a bérszakadék a nők és férfiak között, de azért még korántsem beszélhetünk egyenlőségről. Vezető pozíciókat tekintve kettős eredményt láthatunk, hiszen Magyarországon a vezetők 41 százaléka nő, ami az uniós átlag felett van, azonban hazánkban a női vezetők közel 34 százalékkal keresnek kevesebbet férfi társaiknál, amivel viszont sereghajtók vagyunk, az Eurostat hétfőn közzétett statisztikája szerint.
A saját élete és karrierje során ütközött már nehézségekbe csak azért, mert nő?

CA: Már fiatal koromtól hozzáfértem az oktatáshoz és munkalehetőségem is hamar adódott. 18 éves voltam, amikor az első fizetésemet megkaptam. Ez egyetem megkezdésekor a mezőgazdasági szakokon még kisebbségben voltunk mi, lányok– a közvélekedés szerint az inkább „férfimunka.” Most már azért kevesebb a hátráltató tényező és sokszor a lányok kitűnnek a jelentkezéskor pontszámaikkal. Bizonyos pozíciókban keményen kellett küzdenem az előítéletek szemben. Sokszor irányítottam embereket, álltam szervezetek élén a világ különféle pontjain, de nőként figyelnem kellett a kulturális sajátosságokra is. Ám a nap végén úgyis mindenkinek, nőknek-férfiaknak egyaránt el kell végezniük a rájuk kiszabott feladatot, nem pedig egymással versengeni.

Mit tanácsolna a vidéki nőknek, lányoknak?

CA: A legfontosabb tanácsom az, hogy meg kell ragadni minden lehetőséget a tanulásra. Tanulni, amennyit csak lehet. Szélesíteni a látóterünket. Az oktatás elsődleges a nők helyzetének javításában, és ehhez sosem késő. Másodszor, ne ijedjünk meg az aktív társadalmi szerepvállalástól. Legyen véleményünk és váljunk részeseivé közösségünk társadalmi és politikai életének. Hallassuk a hangunkat. Csatlakozzunk másokhoz és vegyünk részt a helyi szerveződésekben. Végül, de nem utolsó sorban, küzdjünk a gazdasági függetlenségünkért.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo