A szót a K-Hole trendelőrejelző csoport találta ki. Tagjai szerint nem elsősorban divattrendről van szó, hanem inkább az élethez való új hozzáállásról: az is lehet „kúl”, ha valaki olyan, mint mindenki más, ahelyett, hogy folyamatosan azon igyekezne, hogy hogyan legyen „eredeti”.
A semmilyen kinézet a szakemberek szerint felszabadítja a viselőjét, aki így kivonhatja magát a divat uralma alól. Ez nem azt jelenti, hogy beolvadunk az arctalan tömegbe, sokkal inkább azt, hogy egyszerűen azt viselhetjük, amihez kedvünk van. Mára a divatvilág jelentős egyéniségei is hordanak olyasmit, amit bárhol mi is megvehetünk, és Barack Obama is az irányzat arcai között találta magát. A legklasszikusabb képviselőjeként pedig előszeretettel emlegetik Steve Jobsot és elmaradhatatlan fekete garbóját – aki ugye akkor viselte ezt, amikor a normcore még fel sem merült a trendszetterek fejében.
Vagyis vékony a határvonal az egyszerűen csak nem divatosan vagy épp rosszul öltöző és a trendi „divattalan” ruhák között. Ahhoz, hogy a normcore működjön, nagyon is biztos ízlésre és kiforrott stílusra van szükség. Pláne, hogy más szakemberek szerint mivel az internetes társadalom ontja a normcore-t kifigurázó vicceket, az irányzat lehet, hogy véget is ér.