45 ezer nemkívánatos személy?

A brit kormány 45 ezer "nem kívánatos elem" nagy-britanniai letelepülésétől tart Romániából és Bulgáriából a két kelet-európai ország jövőre esedékes EU-csatlakozása után - áll a brit belügyminisztérium egy belső figyelmeztetésében, amely a The Sunday Times birtokába jutott.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A vezető brit vasárnapi lap által látott múlt heti bizalmas leirat szerint a belügyi illetékesek külön "figyelmeztető indexet" állítottak össze román és bolgár állampolgárokról, akiknek zöme a bűnözéssel áll kapcsolatban, vagy biztonsági kockázatot jelent. A dokumentum szerint félő, hogy a brit kormány a román és a bolgár EU-csatlakozás után nem tudja majd elejét venni e személyek nagy-britanniai letelepedésének és annak, hogy szociális kedvezményekért folyamodjanak.

A belügyminisztériumi leiratból kiderül az is, hogy a brit kormány Románia és Bulgária uniós tagságának első évében 60-140 ezer bevándorlóra számít a két országból. Nem hivatalos elemzések is több tízezres bevándorlási hullámot jósolnak. Az egyik vezető londoni társadalmi-gazdasági kutatóintézet, az Institute for Public Policy Research (IPPR) áprilisban kiadott átfogó prognózisa szerint a két ország belépése utáni egy évben 41 ezer román és 15 ezer bolgár érkezik a brit munkapiacra.

Nagy-Britannia volt az egyetlen nagy uniós tagállam, amely a bővítés pillanatától lemondott a csatlakozási szerződés által lehetővé tett munkaerő-beáramlási korlátozásokról, és 2004 májusában teljesen megnyitotta munkapiacát a kelet-európai új tagországok előtt. A brit kormány annak idején azzal számolt, hogy évente 5-13 ezer között lesz az új tagállamokból érkező munkavállalók száma. Ezzel szemben csak az első évben 117 ezren jegyeztették be munkavállalásukat Nagy-Britanniában, és nem hivatalos becslések szerint számuk ma már meghaladja a 600 ezret.

A brit munka- és nyugdíjügyi minisztérium éppen most közzétett legfrissebb adatai szerint csak a márciussal zárult 2005-ös pénzügyi évben - az egy évvel korábbihoz képest - 145 százalékkal 270 ezerre emelkedett a letelepedésüket újonnan bejegyeztető kelet-európai uniós polgárok száma Nagy-Britanniában. Csaknem kétharmaduk - mintegy 170 ezer új kelet-európai munkavállaló - Lengyelországból érkezett. Nem hivatalos becslések szerint az EU-bővítés óta hosszabb-rövidebb időre Nagy-Britanniába érkezett lengyelek száma a letelepedésüket be nem jegyeztetőkkel együtt elérheti az egymilliót is. 

A Sunday Times által idézett belügyminisztériumi leirat annak veszélyére figyelmeztet, hogy a közvélemény "belefáradhat" az EU-bővítésbe, és felülkerekedhet az az érvelés, hogy "most már elég".

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo