Mindenkinek vannak rossz pillanatai. Rossz napjai is. Még a kölcsönös szimpátia hiánya is kezelhető a munkahelyen diplomatikus viselkedéssel. Sokakra ragasztjuk rá a szitkot, hogy "az egy a rohadt pszichopata!" De az, hogy valaki pszichopata éppolyan tünetegyüttesek alapján azonosítható dolog, mint bármely más mentális betegség. Ezt a címet is ki kell érdemelni. Nem egy, nem két rossz megnyilvánulással. A pszichopaták nem egyszerűen modortalan fráterek vagy erejükkel visszaélő, megfélemlítő alakok. Nagyon összetett destruktív viselkedés, bődületes hiányosságok és abszurd hiedelemrendszer jellemzi őket.
Szadista
Van olyan szakember, aki úgy látja, a szadizmus a legnyilvánvalóbb jele annak, hogy valaki pszichopata.
A szadista főnök félelmet kelt másokban és ezzel motiválja -illetve manipulálja- őket. A szándéka is ártó: nem korrigálni akarja a hibákat, hanem elpusztítani az elkövetőjét. Ez különbözteti meg attól a főnöktől, aki "mindössze" kemény.
Remek beszélgetőtárs. Be nem áll a szája, felszínes csevegéssel bájol el mindenkit. Még bókokat is szívesen dobál másokra, csak hogy megynerje őket. Az első találkozás után azzal az impresszióval jöhet el az ember, hogy milyen kedves emberrel találkozott.
Persze az öntömjénezéshez is ért. Csupa olyan anekdotával rukkol elő, amikben ő az ász. Ezek a sztorik nehezen hihetőek, de mindig jó fényben mutatják őt. Leleményesnek, okosnak, önfeláldozónak, meg minden másnak. (A sztorik valóságtartalma alighanem csekély.) De mindez csak megtévesztés. Csak a manipulálás része.
Indulatos
Ne tévesszen meg senkit a kezdeti jópofizás és az elbűvölő társasági viselkedés. A pszichopata impulzív alkat, aki mindenféle önmérséklet nélkül ráönti dühét a körülötte lévőkre.
A legkisebb dolgokra is felkapja a vizet.
Úgy gondolja, hogy ő a világmindenség közepe, minden körülötte forog és ő a legcsodálatosabb dolog, ami valaha történt a Földön. Következésképp mindenki más csak eszköz a céljai véghezviteléhez.
Magabiztos
Az emberek többsége szűkében van az önbizalomnak. Nem elég erős az énképük, gyenge az önértékelésük. A pszichopata viszont duzzad az önbizalomtól.
És ezt nem is rejti túlságosan véka alá. Lehet, hogy finoman utalgat rá, milyen remek tulajdonságokkal rendelkezik, milyen szuperkészégei és tehetségei van bizonyos dolgokhoz, de lehet, hogy ezt nyíltan szavakba önti. És egy percig sem kételkedik e kijelentések valódiságában.
Felrúgja a szabályokat
A pszichopata meg van győződve róla, ő annyira különleges lény, hogy a társadalmi szabályok nem vonatkoznak rá. Akárcsak a nárcisztikus személyiszavarban szenvedők - a The Atlantic társadalompolitikai folyóirat elemzése szerint Donald Trump jó jelölt ebben a kategóriában-, a pszichopata is hírhedten semmibe veszi a szabályokat.
Hidegszívű és hiszi, hogy bármilyen szörnyen viselkedik másokkal, azt megúszhatja büntetés és következmények nélkül.
Mivel olyan nagyra tartja magát, úgy él, mint egy parazita. Másokon élősködik, az ő energiájukat szívja, rajtuk pöffeszkedik, ugráltatja őket - mert csakis a saját érdekeit tartja szem előtt. Meg sem fordul a fejében, hogy amit művel, az másoknak egyáltalán nem esik jól.
A kritikára is immunis. Lepereg róla minden ellenvélemény vagy elmarasztaló észrevétel.
Hazudozó
Akárcsak Pinocchió, ő sem tudja abbahagyni a lódítást. Hazudik, mint a vízfolyás, s emiatt nem érez sem lelkiismeretfurdalást, sem félelmet amiatt, hogy mások talán füllentésen kapják.
Ha kiderül, hogy nem mond igazat, egyszerűen kimagyarázza magát egy másik hazugsággal. Az más kérdés, hogy ezt vajon ki veszi be...
Ravasz és manipulatív
A pszichopata három dologban verhetetlen: manipulációban, elterelésben és megtévesztésben.
Mindig szívesen ékeskedik mások tollával, lubickol a sikerben és magát állítja be annak okozójáként, még akkor is, ha sok ember tett azért, hogy az az eredmény létrejöhessen. Amikor viszont rosszra fordulnak a dolgok, mindenki más a hibás, ő szemernyit sem okolható semmiért.
Már a suliban is szenyózott másokkal. És ezt a magatartást hozta magával a munka világába felnőttként.
A pszichopaták gyerekként nagy valószínűséggel elkövették a következő csínytevéseket: lopás, gyújtogatás/pirózás, folyamatos hazudozás, lógás, kábszerezés, vandalizmus, korai szexuális élet.
Ugyan sok megzabolázhatatlan gyerek csinált ilyesmiket, de a felnőttként pszichopatává váló gyerek sokkal gyakrabban és sokkal súlyosabb mértékben követte el ezeket.
Nem tud elköteleződni
Képtelen elköteleződni valaki mellett és boldogan élni egy monogám párkapcsolatban. Ágyról-ágyra ugrál, egyéjszakás kalandokban tobzódik. Ha meg házas, akkor is fűvel-fával megcsalja a párját.
Ha ez a leírás illik a főnökre vagy egy kollégánkra, ne ragadtassuk magunkat gyors következtetésre és ítéletre. A hűtlenség önmagában ugyanis még nem bizonyítéka annak, hogy valaki pszichopata.
A többi tünettel együtt kell értelmezni az illető karakterének romlottságát.
Könnyen elunja magát
Ha a főnök vagy egy kollégánk folyton panaszkodik, hogy halálra unja magát, és tényleg nem tudja lekötni az állandóan ingadozó, ide-odaforduló figyelmét hosszabb ideig, az intő jel.
De akárcsak az elköteleződés hiányával, ezzel is az a helyzet, hogy önmagában még nem bizonyító erejű tény. A többi szimptómával összefüggésben kell vizsgálni, hogy akiről azt gyanítjuk, pszichopata, vajon tényleg az.
Grandiózus céljai teljesen irreálisak, megvalósítani őket lehetetlenség - számára mindenképpen, mivel a pszichopata nem jó tervező, nem jó stratéga.
De azt elvárja mindenkitől maga körül, hogy ők bezzeg erejükön felül teljesítsenek. Mert meg van győződve, hogy az általa kitűzött célok igenis elérhetőek.
Zéró megbánás
Hírből sem ismeri a megbánást vagy a bűntudatot. Akármennyire is megszenvedik a rokonai, a barátjai vagy a beosztottjai a tetteit, ő nemhogy nem veszi észre, milyen fájdalmat okoz nekik, de ha szembesítik azzal, hogy milyen hatást fejt ki, tagadja vagy valamilyen indokot talál rá, hogy jogosnak láttassa kártékony tetteit.
Bámulatos találékonysággal tud kitalálni önfelmentő szólamokat. Általában megtalálja a módját, hogyan állítsa be a másikat a hibásnak. Ha fájdalmat okozott, azt vagy azért tette, hogy neveljen, vagy azért, mert az illető rossz fát tett a tűzre és megérdemelt egy kis fejmosást. Sokszor persze egyszerűen tagadja cselekedetei negatív hatását.
Van olyan pszichopata, aki azzal bagatelizálja a másik ember sérelmét, hogy magát sajnál(tat)ja. Egy ember, aki megkéselt valakit, azt mondta a pszichiáternek: "Ő eltölt a kórházban néhány hónapot, aztán jól lesz, de én itt rohadok a sitten évekig."
Kőszívű
A pszichopata nem érez úgy érzelmeket, mint a többi normális ember. Legfeljebb megjátszani tudja, hogy érez. Mesteri manipulátor. Az emberek sokszor csak akkor fedezik fel, hogy milyen kárt okozott, amikor már túl késő.
(Business Insider)