Végrehajtók cincálják a könyvbirodalmat, mit hoz ez a kisboltoknak?

Az Alexandra mögötti Pécsi Direkt Kft. bő egy éve került nagyon közel a csődhöz, azóta tűzoltás folyik, a helyzet azonban nem stabilizálódott. Vajon a mamut leölése hozhat-e jót a kicsiknek? Erről kérdeztük a Kossuth kiadó vezetőit és az egyik legrégebbi is legsikeresebb magán könyvesboltost a Láng Téka vezetőjét.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Bombaként robbant nemrég a hír, hogy a Libri könyvhálózat 12 üzletet nyit ott, ahol jelenleg Alexandra boltok üzemeltek, a Pécsi Direct Kft. felszámolás alá került, miután a Matyi Dezső a Rainbow Üzletlánc Kft-be vitte át a bizniszt, és a Pécsi Directben felhalmozott szállítói – zömmel kiadói tartozást pedig a Könyvbazár Kft. vette át. A Rainbow Üzletlánc ellen több végrehajtás is volt már. Idén márciustól már nem szerepel az Alexandra telephelyei között a nyugati Könyvpalota, a cégadatok szerint az is végrehajtás alá került.

A Népszabadság 2014 decemberében írt arról, hogy Matyi Dezső két cége is fenn van a NAV legnagyobb adótartozóinak listáján, miközben két bank is végrehajtásokkal bombázta. Matyi Dezső korában több lapnak is úgy nyilatkozott, bizonyos körök próbálják őt tönkre tenni (a lapok dekódolása szerint a Libri tulajdonsorairól és az OTP-ről van szó).

Bármi lesz is az Alexandra sorsa, a magyar könyvpiacra az hatással lesz. A Piac&Profitot az érdekelte, mit hoz ez a kis könyves szakmának, és mit jósolnak a szakma nagy öregjei az Alexandra esetleges kihullása kapcsán a kicsikre nézve?

Kép:Pixabay

A kiadóknak krízis

Jámbor Sándor a Kossuth Kiadói csoport kereskedelmi igazgatója szerint cseppet sem tenne jót, ha az Alexandra bedőlne, de véleménye szerint messze nincs olyan közel a bedőléshez a könyvóriás, mint egy évvel ezelőtt. Azon múlott a dolog, hogy az Matyi Dezsőéknek sikerült a kiadókkal megegyezniük, és átütemezhették a fizetéseket.

- A magyar könyvszakma elemi érdeke, hogy az Alexandra megmaradjon. Lefedi a magyar könyvpiac közel 30 százalékét, ami hatalmas szám, elképesztően nagy készletek vannak kint az Alexandra boltjaiban – nyilatkozott a Piac&Profitnak Jámbor Sándor.

Az egyik legnagyobb kiadó vezetője rámutatott, azért kényes téma számukra is az Alexandra egyik lehetséges csődje, mert minden pénzügyi kockázat a kiadókat terheli, azzal együtt, hogy a boltok bérleti díjával, kialakításával a kereskedőket is nagy költségek terhelik, az árut ezek a boltok mind bizományba viszik el a kiadótól. Senki nem tudna felelni arra a kérdésre, mi lenne az Alexandra könyvkészletével a csőd után.

A nagy kiadókat is egész biztosan megrendítené, ha az Alexandra egyáltalán nem fizetne, a kicsi, évi 6-7 könyvet kiadó cégek pedig nem is élnék túl ezt a krízist. Nyilván a felszámolási eljárás ideje alatt nyomott áron és nagy mennyiségben jelenne meg ez a felhalmozott készlet a piacon, ami minden máshol kihelyezett áru eladhatóságára is rányomná a bélyegét.

Ez bizony egy szakma
- A kicsiknek is tudomásul kell venni, hogy könyvekkel foglalkozni az egy szakma. Nem úgy van, hogy beállok egy zöldséges üzletbe és holnaptól eladom a krumplit. Meggyőződésem, hogy a klasszikus könyvkereskedelem az egyetlen, ami valóban túlélni képes. Sokan ott hibáznak, hogy nem kellően mérik fel a terepet, mielőtt könyvesboltot nyitnak. Ők általában a készletekkel úsznak el. A másik kulcskérdés a bizalom, amit nehéz megszerezni, elveszíteni viszont egy pillanat műve, épp ezért 26 éve sohasem volt egy késedelmes számlánk sem. Ez alkupozíciókhoz vezetett a partnereinkkel és ez sokkal kedvezőbb árrést is tesz lehetővé nekünk, ami persze megint csak jó a boltnak – mondta Rédei Éva.
Hangsúlyt kell fektetni arra is, hogy a választék igényes, és arra is, hogy eladható legyen. Mindez mit sem ér, ha nincsen törzsközönség, de törzsvevők nem lesznek, míg nincs kiegyensúlyozott színvonala a boltnak. Több évtizedes tapasztalat kell ahhoz, hogy jól meg tudjam ítélni, egy-egy szerző belefér-e a boltom üzletpolitikájába vagy sem. Lehetőség szerint mindent tudni kell a könyvről, és a vevőkről, hogy azokat jól lehessen harmonizálni. Ennek köszönhető talán az a presztízs is, ami miatt megesik, hogy én teszek javaslatot egy-egy könyv megjelentetésére – ez klasszikus könyvesboltosként a legszebb visszaigazolása a hivatásomnak - mondja Rédei.
A kis könyvesboltokkal szemben sajnos sokszor épp a bizalom hiányzik, véli Jámbor Sándor. A könyvesbolt, nem könnyű műfaj, érteni kell hozzá, ismerni és olvasni a könyveket. Ennek ellenére bármennyire is szimpatizál a kicsi boltokkal, ő, mint a Magyarország egyik legnagyobb könyvkiadójának kereskedelmi vezetője nem fog egy vadidegen, embernek pénz nélkül bizományban árut adni. Ez persze rideg, de mégis ésszerű üzleti magatartás, ami viszont kétségtelenül megnehezíti a kisboltok szaporodását.
A boltoknak nagy feladat

Jámbor szerint az Alexandra boltok bezárása jelentené a legnagyobb veszélyt. Kiesne 70-80 bolt a forgalomból, ezek zömmel vidéken vannak, 40-50 ezer fős városokban. Hónapok, akár évek kellenek az ilyen sebek begyógyulásához – magyarázta a szakember, hiszen ahol eddig ez az egy könyvesbolt volt, ott a könyvfogyasztó réteg azt a pénzt, amit könyvre szánt volna, másra fogja elkölteni.

Ahol kis könyvesboltok voltak az Alexandra mellett, azok nem fognak tudni tőkét produkálni hirtelen a választék megfelelő bővítésére, hiszen sokan játékot, újságot, papírárut vittek a könyvesboltjaikba, hogy a vegyes profillal fenn tudják tartani magukat.

Vidéken a kisboltok alig élték túl a nagy hálózatok, pont az Alexandra és a Libri invázióját. Most sem úgy áll a dolog, hogy lehetőségük lenne a revansra. A vásárlók inkább mennek a plázákba vásárolni, mint a kisebb könyvesboltokba.

Rédei Éva, a budapesti a Láng Téka vezetője 1989. szeptember 1-én nyitotta meg kis könyvesboltját. 26 év alatt még sohasem volt veszteséges, de nem is gazdagodott meg belőle. Mint mondja, ő nem vállalkozó, neki ez az életformája..

- A kisvállalkozásoknál, olyannál különösen, mint a könyvesbolt a személyes jelenlét nagyon fontos. Egy kézben összpontosul minden, az üzlet vezetése, a kiszolgálás, a beszerzés és a rendezvények megszervezése. Nekünk is a saját profilunkat kellett ehhez elsőként kialakítanunk, az igényes irodalmi művek és a tudományos könyvek, valamint a judaika az, amire alapoztunk. E háromból judaikában már az ország első számú könyvesboltjává lettünk, pedig nem építettünk franchise hálózatot, nem mentünk be plázába. Olyan nagy és személyes a vevőkörömmel a kapcsolat, hogy erre egyáltalán nem volt semmi szükség – nyilatkozta a Piac&Profitnak Rédei Éva.

A Láng Téka sajátosságainál fogva nem különösebben érzi meg az Alexandra problémáját, ugyanakkor a könyvesboltos hölgy véleménye az, hogy ha ez a tendencia folytatódik, akkor félő,hogy a Libri is hasonló sorsra fog jutni.

Rédei álláspontja szerint mindig a finanszírozási oldal a legnehezebb. Az olyan kiadók, akik kereskedők is egyben, az egyéb kiadványaikból finanszírozzák a kereskedelem folytonosságát; azaz kinyomja a saját könyveit és kihelyezi más kereskedőkhöz, aztán ebből finanszírozza a beszállítóit. A dolog másik végén nem fizet, aki végképp nem lát pénzt, az általában a szerző, olykor a nyomdák is futhatnak a pénzük után.

- Tény, hogy az áruellátás finoman szólva is akadozik. A Libri nekem is csak saját kiadványokat szállít. Nagy kérdés, hogy mi lesz akkor, ha a már beharangozottak szerint a Libri is megnyitja a nagykereskedését? Mennyire lesz az riválisa a Könyvbazár Kft-nek? – teszi fel a kérdést Rédei Éva.

Kocsis András a Kossuth Kiadói Csoport vezetője is úgy véli, teljesen illuzórikus azt hinni, ha a nagy könyvesbolthálózat helyén majd sok kicsi sarjadhat. Ő is hangsúlyozta, hogy a független könyvesboltok többsége az elmúlt 10 évben kénytelen volt bezárni. Vidéken a helyzet még nehezebb. Minimum egy 15-20 ezer fős városnak képesnek kellene lennie eltartani egy könyvesboltot, ehhez képest 25-30 ezer fős vásárlóközönség kell a gyakorlatban. Olyan kevesen olvasnak, hogy a kisboltok a túlélés érdekében kénytelenek vegyes készlettel működni.

Hogy mi lesz aztán, ha lecseng a plázák kora és mi lesz, ha a két nagy lufija kipukkad, senki se tudja, de az biztos, hogy Rédei Éva féle könyvesboltok akkor is létezni fognak – véli a kiadói szakember.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo