Napfényes évet zárt a turizmus

Rekordévet zárt 2012-ben a magyar turizmus, a piacon azonban hatalmas átrendeződés figyelhető meg. Tavaly a külföldi vendégéjszakák száma tekintetében országos szinten tíz százalékos növekedés volt megfigyelhető 2011-hez képest, ez részben az új küldőpiacoknak és az új desztinációknak volt köszönhető.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jól ment a szezon a Balatonon is

Budapest, Hévíz és Hajdúszoboszló volt a legnépszerűbb város a belföldi és a külföldi turisták körében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján. Tavaly a vendégek 55,2 százalékát, több mint 4,5 millió embert, a vendégéjszakáknak pedig 57 százalékát, csaknem 12,4 millió éjszakát a tíz legnépszerűbb város kereskedelmi szálláshelyein regisztrálták. A lista élén szereplő húsz település az összes vendégéjszaka 67,1 százalékát adta.

A kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszaka-száma alapján megállapított sorrendben 2011-hez képest újdonság, hogy Zalakaros a 9. helyről a 8. helyre került, valamint Győr bekerült a "toplista" 10. helyére. A vendégéjszakák száma Győrben 25,8 százalékkal, Budapesten 10,6, Balatonfüreden 8,4 százalékkal, Siófokon 7,8, Hévízen 1,4, Sárváron 0,5 százalékkal nőtt 2011-hez viszonyítva.

A belföldi turizmust nézve Zalakaros a 6-ról az 5. helyre, Gyula pedig a 9-ről a 6. helyre lépett előre a 2011-es sorrendhez képest. A belföldi vendégéjszakák számának bővülése a tíz, belföldiek körében legnépszerűbb város közül Gyula (+20,1 százalék) és Siófok (+16,6 százalék) esetében volt a legjelentősebb.

A kereskedelmi szálláshelyet igénybe vevő külföldiek körében a 2011-es sorrendhez képest Győr a 8. helyről a 7. helyre lépett előre. A külföldi vendégéjszakák száma a tíz, külföldiek körében legnépszerűbb város közül Győr (+36 százalék), Zalakaros (+28,3 százalék), Budapest (+12,9 százalék) és Balatonfüred (+12,8 százalék) esetében nőtt számottevő mértékben az előző évhez képest.

Az MT Zrt. szerint a külföldi vendégéjszakák száma alapján legnépszerűbb tíz település elsődleges küldő országa - Sárvár kivételével, ahol a csehek és az osztrákok szálltak meg legnagyobb arányban – Németország volt. A fővárosban az Egyesült Királyság és Olaszország, a fürdővárosokban és a Nyugat-Dunántúlon a szomszédos és közeli országok, elsősorban Ausztria és mellette Csehország, Lengyelország, Oroszország, Románia és Ukrajna lakói fordultak meg legnagyobb számban.

Nemzeti Tanúsító Védjegyet kaptak kempingek és üdülőház-telepek
A mintegy négyszáz magyarországi kemping közül közel harminc kemping, illetve üdülőház-telep kapott tavaly Nemzeti Tanúsító Védjegyet. 1-5 csillagos kategóriára dolgozták ki a minőségi besorolási rendszert. Nagyon fontos például, hogy milyen a vizesblokk, hogy legyen elektromos- , a jobb helyeken víz- és csatornacsatlakozás is, étterem vagy bolt helyben, illetve a közelben, a kemping rendelkezzen állandó felügyelettel, két nyelven beszélő recepcióssal, továbbá megfelelő legyen a vendégek regisztrációja. A minőségi tanúsítvány három évre szól, és évenként szúrópróbaszerűen ellenőrzik, hogy birtokosai teljesítik-e a feltételeket. A minősítést vissza is lehet venni. A tanúsítvánnyal rendelkező kempingek bemutatására készült egy külön prospektus, amelyet egyelőre magyar és német vásárokra visznek. Magyarországon az öt csillagot egyelőre senki nem érte el.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo