Mi történt az első két negyedben?
Az első félév igencsak próbára tette a hazai szállodáik üzemeltetőit és tulajdonosait. A forintban mért átlagárak az első negyedévben tovább estek, s a tavalyi igen nyomott foglaltságot is csak a második három hónap végére tudták hozni a hotelek.
Az átlagosnál jobb teljesítményt az MHM korábban publikált adatai szerint a budapesti három és négy csillagos szállodák mutattak. Ennek oka főként az volt, hogy a Malév csődje miatt erősen megnőtt a fapadosok részaránya, s az ezekkel érkező vendégek döntően e szegmensbe eső hoteleket keresnek. Az időszak nagy vesztesei a vidéki három csillagos és a budapesti öt csillagos házak voltak. Ennek számos oka van, de azt mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a vidéki három és négy csillagos hotelek erős árversenye (egyebek mellett a kuponos akciók) összetolta a két szállodakategória árait, amely a csillagos házakat hozta kedvezőbb helyzetbe (például a magasabb színvonalú szolgáltatások miatt).
Hasonló folytatás várható
Az esztendő második hat hónapjában a korábbi folyamatok folytatódását várják a hotelek, mind az elérhető árakra, mind a foglaltsági adatokra vonatkozóan. Régiónként és kategóriánként számottevő eltérések mutatkoznak ugyanakkor.
Míg a vidéki szállodák inkább a foglaltság javulásában bíznak, a budapestiek elsősorban az elérhető árak javulását remélik. Utóbbi körben a 3 csillagos szállodák (részben a diszkontforgalom emelkedése miatt) az MHM-modell szerint javítani tudják majd eredményeiket. A budapesti négy csillagos házaknál pedig inkább az átlagárak mintsem a kihasználtság javulása tételezhető fel az előrejelzés szerint.
Nem arat már a wellness
A wellness szállodákban fennmarad a kihasználtság és az átlagár a negatív stagnálásának állapota, de a gyógyszállodáknál lehet bízni némi javulásban a kihasználtság terén. A boutique, illetve fashion szállodák piacán ugyanakkor a kedvező folyamatok fennmaradása várható.
A vendégekforgalmat illetően az üzleti vendégek száma (bel- és külföldi egyaránt) emelkedik majd. A wellness turistáknál azonban stagnálás, a családi és nyugdíjas utazóknál pedig visszaesés vetíthető előre. A beutazó piacon a csoportos üzleti vendégek csökkenésére lehet számítani az MHM előrejelzése szerint.