Az összesen 2423 alkalommal végzett őszi ellenőrzések 29 százalékánál, 701 esetben tapasztaltak jogsértést. Ez enyhe mérséklődést jelent a tavaszi ellenőrzésekhez képest, amikor a jogsértések 31 százalékos arányt mutattak. A jövedéki ellenőrzésekkel összefüggő eljárásokban több mint 5 millió forint mulasztási bírság és 31,6 millió forint jövedéki bírság kiszabása várható.
Az ellenőrzések során lefoglaltak 669 liter alkoholterméket, 28 ezer szál dohányterméket, 1784 liter szőlőbort, 52 liter pezsgőt, 1,4 kilogramm fogyasztási dohányt és 371 liter sört. Az ellenőrzések helyszínei elsősorban vásárterek, piacok, forgalmasabb közterületek, közutak, vásárcsarnokok, valamint vendéglátó-ipari egységek voltak. Ezenkívül a NAV munkatársai ellenőrzést végeztek egy magánszemély ingatlanján, aki internetes hirdetésben kínált értékesítésre párlatot. A pénzügyőrök mintegy 30 liter, a jogszabályi rendelkezések megsértésével előállított párlatot foglaltak le.
Egy év alatt 12 millió liter adómentes pálinka
Míg 2010-ben 2,8 milliárd forint folyt be az államkasszába a pálinka bérfőzés után befizetett jövedéki adóból, addig 2011-ben, a hazai pálinkafőzéshez kapcsolódó törvény megszületése utáni évben ugyanez a szám már csak 15 millió forint volt, nagyobb mennyiségű bérfőzés mellett. 2010. szeptember 27-én jelentette be a kormány, hogy ettől az időponttól otthon is díj- és jövedékiadó-mentesen lehet pálinkát főzni, ennek mennyiségi korlátja 50 liter 86 százalékos párlat. A 2010-es liberalizáció előtt Magyarországon a saját gyümölcsöskertből származó gyümölcsöt kedvezményes bérfőzési szeszadó – a jövedéki adó 50 százalékának – megfizetése mellett lehetett az engedéllyel rendelkező bérfőzdében lefőzetni, ez a fizetési kötelezettség azonban az új szabályozással megszűnt, mindennek pedig az államkasszára is hatása van az elmúlt időszak tapasztalatai szerint.