Jól megy a virágbiznisz – vagy mégsem

A virágkereskedelemben érdekelt cégek árbevétele 2003 óta több mint 300 százalékkal 26 milliárd forint fölé nőtt, közben pedig az ezzel foglalkozó, mérleget leadó cégek száma több mint a duplájára emelkedett. Azonban a válság hatása is látványos, a tíz évvel ezelőtt mért minimális, 0,33 százalékos bedőlési mutató a múlt évben már 6,6 százalékos volt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi években jól látszott a különböző ágazatok teljesítményén, hogy a visszaeső lakossági fogyasztás komolyan sújtotta a hazai vállalkozásokat, nem csak az élelmiszerek, tartós fogyasztási cikkek kereskedelmében, hanem többek között a pénzügyi szolgáltatások, a művészet, a szórakozás és a szabadidő területén is. Az Anyák napja és a ballagások miatt májusban nagyüzemre készülő dísznövény-nagykereskedelemmel foglalkozó cégek helyzete azonban nem ennyire egyértelmű, adataik felemás helyzetről tanúskodnak – derül ki a Bisnode üzleti információs szolgáltató elemzéséből. (A fogyasztás visszaesése az egész kiskereskedelmet súlyosan érintette.)

A kedvező adatok….

A válság ellenére is jelentősen nőtt a cégek árbevétele az elmúlt években
A dísznövény-nagykereskedők számos mutatója látványos növekedést mutat a 2003 óta eltelt időszakban. Az adatokat szolgáltató vállalkozások beszámolói szerint, míg 2003-ban a 145 főtevékenységként dísznövény-nagykereskedelemmel foglalkozó cég összesen 8,2 milliárd forintos árbevételt ért el, addig ez a szám 2007-ben már több mint a két és félszeresére, 21,2 milliárd forintra nőtt, 2011-ben pedig már 26,2 milliárd forintra rúgott. Előbbi összeget 270, utóbbit 324 cég érte el. Ebből pedig kiderül, hogy az adatokat benyújtó dísznövény-nagykereskedő cégek 2003-ban egyenként átlagosan 56,5 millió forint éves árbevételt értek el, 2007-ben már egyenként átlagosan 78,7 milliót, 2011-ben pedig 81 millió forintot, vagyis 8 év alatt másfélszeresére emelkedett az egy cégre vetített átlagos árbevétel. (A tavalyi adatok még nem érkeztek be minden vállalkozástól, ezért az árbevétel esetében csak a 2011-es adatok szerepelnek az elemzésben.) (A nagy- és kiskereskedők mellett jönnek fel a termelők is, akiket a kormányzat egyre jobban támogat.)

Az árbevétel jelentős emelkedésével párhuzamosan a cégek átlagos száma is nőtt: 2003-ban még csak 301 céget tartottak nyilván, számuk évente harminccal nőtt, így 2012-ben már átlagosan 499 olyan cég volt, amely főtevékenységként dísznövény-nagykereskedelemmel foglalkozott.

 …és a kedvezőtlenek

Az adózás előtti eredmények tekintetében azonban nincs trendszerű növekedés, sőt, nagy ingadozások, visszaesések figyelhetőek meg. 2003 és 2011 között három évben (2004, 2006, 2011) volt negatív az ominózus cégek összesített adózás előtti eredménye, a legnagyobb bruttó nyereséget pedig 2007-ben érték el, akkor az összesített eredmény megközelítette az 500 millió forintot. A dísznövény-nagykereskedelemmel foglalkozó cégeknél foglalkoztatottak létszáma a 2008 végén feljegyzett 1397-ről 2011 végére 1656-ra nőtt, tavaly azonban visszaesett, 2012 december végén 1473 voltak bejelentve ezeknél a vállalkozásoknál.

A dísznövény-nagykereskedelemmel foglalkozó cégek esetében a bedőlési mutatókon látszik leginkább a válság hatása – fűzte hozzá az elemzéshez Keleti József a Bisnode-csoport ügyvezető igazgatója. A vállalkozások 2008 előtt viszonylag alacsony bedőlési mutatókat produkáltak, a bedőlési arány 2003 és 2008 között 0,33 és 2,81 százalék között mozgott, később ez az arány jelentősen emelkedett, tavaly már 6,61 százalék volt, ami a nagyobb szektorokban is magas értéknek számít. A felszámolások számán is jól látszik ez a trend: 2003-2005 között mindössze hat felszámolási eljárás indult a dísznövény-nagykereskedelemmel foglalkozó társaságokkal szemben, míg 2006 és 2011 között évente 6-19 felszámolás indult ellenük, tavaly pedig már 33 felszámolási eljárást regisztráltak a szakértők. (Nem is csoda, hiszen a háztartások fogyasztási kiadásai stagnálnak.)

„Egyfelől tény, hogy a bedőlő cégek között van, amelyek működése a válság eredményeként visszaeső kereslet miatt ellehetetlenült, másfelől azonban a stabil, jó stratégiát követő vállalkozások megmaradnak, vagyis tisztul a piac. Ez pedig nem csak a dísznövény-nagykereskedelemre, hanem valamennyi ágazatra jellemző”  - hangsúlyozta Keleti József.

Cégek toplistája

A Bisnode csoport elemzéséből az is kiderül, hogy az adatokat benyújtó cégek között a tíz legnagyobb árbevétellel büszkélkedő vállalkozás közül - a 2011-es adatok alapján - a dobogó első helyén 1,51 milliárdos forintos árbevételt elérő társaság áll. A második helyet 1,2 milliárddal lehetett megszerezni, a harmadikhoz pedig 1,03 milliárdos forgalom kellett. A top tízes lista cégei foglalkoztatottainak száma 7 és 36 között szóródik. A ranglistán helyet foglaló többi cég árbevétele nem érte el az 1 milliárd forintot, a tizedik 570 millió forintos forgalmat ért el tavalyelőtt. A top tízben szereplő vállalkozások összesen több, mint 8,5 milliárd forintos árbevételt realizáltak, azaz az egy vállalkozásra eső átlagos árbevétel 2011-ben 854 millió forintot tett ki.

Visszaüthet az infláció lassulása
A fogyasztói árnövekedés üteme a gazdaságban kialakult keresleti-kínálati viszonyok következtében folyamatosan lassul, sőt ez évben és jövő év elején a rezsicsökkentés és az esetleg várható egyéb kormányzati beavatkozások hatására akár 3 százalék alá is kerülhet. Az e módon bekövetkezett árcsökkentéseknek azonban „ostor-szerű” hatása lehet. Az átmeneti reáljövedelem emelkedés után inflációs hullám gerjedhet. Ráadásul a kényszerűen alacsonyabb árak romló szolgáltatás minőséget okoznak, és ez egyfajta látens infláció. A másik veszély, hogy a formálisan megvalósuló inflációs célkitűzés nem indokolja a kamatok jelenlegi, vagy még alacsonyabb szintjét. Mindezek hatása pedig a pénzügyi stabilitás megrendülésével a gyengülő forint. A Policy Agenda szakértőinek véleménye szerint a jelenlegi kamatcsökkentési folyamat és a recesszió együtt jelentős árfolyamkilengést okoz, és még egy nyugodt külső, nemzetközi pénzügyi környezetben is 300 forint körüli évi átlagos forint/euró árfolyamot valószínűsít.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo