A fejlődő piacgazdaságokban hatalmas fizetésemelések várhatók. Ázsiában lesz a legnagyobb a fizetések növekedése. A legnagyobb országok közül Indiában 10,5, míg Kínában 9,5 százalékos lesz a bérek átlagos emelkedése. Ázsiában az átlagos bérnövekedés 7,5 százalék lesz, s ennek jelentős részét Vietnam (12,8 százalék), Indonézia (10,6 százalék), a Fülöp-szigetek (8 százalék) és Malajzia (6,2 százalék) adja. Jól jár Latin-Amerika is, ahol átlagban 9,5 százalékkal lesz több a munkavállalók bére. A régió legnagyobb munkaerőpiacán Brazíliában csak 5,5 százalékos növekedési ütemmel számolhatnak. A régiónkhoz közelebb eső Ukrajnában 10, Oroszországban 9, Törökországban 8 százalékos béremelkedést várnak.
A fejlett országokban jóval kisebb emelkedésekkel számolnak. Japánban 2 százalékra teszik az idén várható béremelést. Észak-Amerikában lesz a legkisebb a regionális növekedés: 2,9 százalék. A fejlett nyugat-európai országok átlaga 3,3 körül várható: a legnagyobb gazdaságokban, így Németországban és Nagy-Britanniában 3, Franciaországban 2,6 százalék lesz a béremelkedés.
Magyarországon a 2012 évi béremelkedések a cég nyári adatai szerint 3,9 százalék körül alakulnak, viszont a várható közel 6 százalékos éves inflációhoz képest ez reálbércsökkenést jelent éves szinten. „Most zajlik a 2013. évben várható béremelésekre vonatkozó felmérésünk. A mi feltételezésünk az, hogy a vállalatok 2013-ban is csak az infláció alatti béremelésre vállalkoznak majd” – mondja Jakabos Tünde, a Hay Group Magyarország vezetője.
Kicsit többet kerestünk, de kevesebbet ért
A bruttó átlagkeresetek 4,5, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 1,8 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit. Az infláció azonban az első tíz hónapban meghaladta az 5 százalékot, így a reálkeresetek csökkentek 2012-ben. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 219 500 forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 229 800, míg a közszférában – a nem közfoglalkoztatás keretében – foglalkoztatottak 211 700 forintot kerestek. Az emelkedéseket teljes mértékben lenullázta a magas infláció, amely az év első tíz hónapjában meghaladta az 5 százalékot. A fogyasztói árak emelkedéséről itt olvashat!