Idén is csökkennek a reálkeresetek

2013 döntő év lesz a fejlődő piacgazdaságok számára, hiszen a jelentős mértékű gazdasági növekedés jövőre csapódik le látványos fizetésemelésekben – mondja Ian Fitzpatrick, a Hay Group javadalmazásért felelős alelnöke. Ugyanez nem mondható el Nyugat-Európáról, Észak-Amerikáról és a Csendes-óceáni térségről, ahol a pénzügyi válság nemcsak a GDP, hanem a bérek emelkedését is visszafogja.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Idén is csökkennek reálkereseteink

A fejlődő piacgazdaságokban hatalmas fizetésemelések várhatók. Ázsiában lesz a legnagyobb a fizetések növekedése. A legnagyobb országok közül Indiában 10,5, míg Kínában 9,5 százalékos lesz a bérek átlagos emelkedése. Ázsiában az átlagos bérnövekedés 7,5 százalék lesz, s ennek jelentős részét Vietnam (12,8 százalék), Indonézia (10,6 százalék), a Fülöp-szigetek (8 százalék) és Malajzia (6,2 százalék) adja. Jól jár Latin-Amerika is, ahol átlagban 9,5 százalékkal lesz több a munkavállalók bére. A régió legnagyobb munkaerőpiacán Brazíliában csak 5,5 százalékos növekedési ütemmel számolhatnak. A régiónkhoz közelebb eső Ukrajnában 10, Oroszországban 9, Törökországban 8 százalékos béremelkedést várnak.

A fejlett országokban jóval kisebb emelkedésekkel számolnak. Japánban 2 százalékra teszik az idén várható béremelést. Észak-Amerikában lesz a legkisebb a regionális növekedés: 2,9 százalék.  A fejlett nyugat-európai országok átlaga 3,3 körül várható: a legnagyobb gazdaságokban, így Németországban és Nagy-Britanniában 3, Franciaországban 2,6 százalék lesz a béremelkedés.

Magyarországon a 2012 évi béremelkedések a cég nyári adatai szerint 3,9 százalék körül alakulnak, viszont a várható közel 6 százalékos éves inflációhoz képest ez reálbércsökkenést jelent éves szinten. „Most zajlik a 2013. évben várható béremelésekre vonatkozó felmérésünk. A mi feltételezésünk az, hogy a vállalatok 2013-ban is csak az infláció alatti béremelésre vállalkoznak majd” – mondja Jakabos Tünde, a Hay Group Magyarország vezetője.

Kicsit többet kerestünk, de kevesebbet ért

A bruttó átlagkeresetek 4,5, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 1,8 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit. Az infláció azonban az első tíz hónapban meghaladta az 5 százalékot, így a reálkeresetek csökkentek 2012-ben. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 219 500 forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 229 800, míg a közszférában – a nem közfoglalkoztatás keretében – foglalkoztatottak 211 700 forintot kerestek. Az emelkedéseket teljes mértékben lenullázta a magas infláció, amely az év első tíz hónapjában meghaladta az 5 százalékot. A fogyasztói árak emelkedéséről itt olvashat!

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo