A szakmai szervezet közleménye jelzi: a korábban kialakított szakmai metodika alapján az alapár éves átlagára vonatkozó előrejelzés a 3,6 százalékos zsírtartalmú és 3,25 százalékos fehérjetartalmú, extra minőségi kategóriába sorolt nyerstejre vonatkozik. A terméktanács az árat szakmaközi megállapodásként tette közzé és javasolja, hogy azok a piaci szereplők, akik elfogadják ezt az árat, jelezzék csatlakozási szándékukat, továbbá a szerződéseiket az ajánlott szerződésminta felhasználásával kössék meg. Megegyezés született arról is, hogy a szerződéses árban a prognózis plusz/mínusz 2,5 százalékos eltérési sáv alkalmazása lehetséges. Emellett külön rendelkeznek a beltartalmi, a mennyiségi és egyéb felárakról is.
A szakmaközi szervezet elnöksége előrejelzését negyedévente felülvizsgálja és szükség esetén módosítja. A szervezet szerint a következő negyedévben keresleti piac várható, azaz a havi árak az éves átlagra vonatkozó prognózist meghaladhatják - tartalmazza a közlemény. "Mindez azért fontos, mert egy objektív piacelemzést követően készíti el előrejelzését az alapárról, ennek a támpontnak, ajánlásnak az alapján pedig a termelők és a feldolgozók, a prognózis figyelembevételével köthetik meg szerződéseiket" - mondta a Lukács László, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
Hozzátette: a szerződéskötés a termelőknek és a feldolgozóknak hosszú távú piaci biztonságot, kiszámíthatóságot ad. Így csökkenthető az évközi - gyakran - jelentős piaci ármozgások hatása. A piacon most a tej átlagára 88 forint körül van kilogrammonként, az összeg azonban várhatóan némileg nőni fog, mivel most - az első negyedévben - erős keresleti piaca van a tejnek. Emellett - a szakértők szerint - a nyári szokásos áresés sem lesz nagyon jelentős.
A szakember úgy véli, az elmúlt félévben tapasztalt fogyasztói áremelkedés nem folytatódik. A nyerstej felvásárlási árának emelkedése csak korlátozottan érvényesül majd a fogyasztói árakban. Így azok stagnálnak, vagy csak minimálisan emelkednek a következő három-hat hónapban.