Élelmiszerár-emelkedést hoz az aszály

A legalább fél évszázada nem tapasztalt súlyosságú aszály egyetlen hónap alatt tönkretette az amerikai kukoricatermés hatodát, és ez a globális élelmiszer-árinfláció megugrásával fenyeget.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Financial Times gazdasági napilap által látott amerikai kormányzati becslések szerint az amerikai kukoricatermesztők Belgium és Luxemburg együttes területénél nagyobb kiterjedésű kukoricaföld további idei művelésével hagytak fel, miután a példátlanul forró júliusi időjárás jóvátehetetlen károkat okozott termésükben.

A napilap szerint ha valóra válnak az amerikai mezőgazdasági minisztérium előzetes árbecslései, akkor az Amerikában főleg takarmánytermékek és etanol előállítására használt kukorica átlagára az idén rekordot dönt. Az amerikai szakminisztérium a londoni lap értesülése szerint az idei betakarítás kezdete utáni időszakra 7,50-8,90 dollár/véka közötti átlagárat jósol a kukoricára (1 véka 35,24 liter). A minisztérium most 10,8 milliárd véka (bushel) amerikai kukoricatermést vár, 2,2 milliárd vékával kevesebbet, mint alig egy hónappal ezelőtt. Az Egyesült Államok a világ első számú kukoricatermelője és -exportőre.


Fél évszázada nem volt ekkore szárazság - Kép: SXC

Az amerikai kukoricatermés visszaesését meg fogják érezni a világ nagy élelmiszeripari cégei is. A Kraft, a Tyson és a Nestlé máris közölte, hogy át fogja hárítani a fogyasztókra a magasabb beszerzési árakat - írta a Financial Times. A lap szerint az árak megugrása felidézi a 2007-2008-as válságot, amikor a magas élelmiszerárak Bangladestől Haitiig több tucatnyi országban robbantottak ki zavargásokat.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) vezérigazgatója, José Graziano da Silva mindazonáltal azt mondta a Financial Timesnak, hogy a helyzet most nem annyira rossz mint 2007-2008-ban volt, mivel jelenleg nincs akkora keresleti nyomás Kína és India részéről. Tom Vilsack amerikai mezőgazdasági miniszter maga is hangsúlyozta a Financial Timesnak nyilatkozva, hogy a valós kínálati helyzetről csak később lehet majd képet alkotni, mivel korábbi aszályos években is előfordult, hogy az előzetes becslések nem váltak be.

Londoni pénzügyi elemzők szerint sem ad okot pánikra az élelmiszerárak emelkedése. Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai legújabb helyzetértékelésükben kimutatták, hogy bár a globális mezőgazdasági terményárak csak a július végével zárult egy hónapban átlagosan 30 százalékkal nőttek, ez az emelkedés azonban épphogy ellentételezi az előző egy évben végbement globális árcsökkenés mértékét.

A ház szerint mindemellett a globális élelmiszer-ármozgások hozzávetőleg kilenc hónap késleltetéssel jelennek meg az olyan fejlett ipari gazdaságok kiskereskedelmi élelmiszeráraiban, mint például Nagy-Britannia. Éppen ezért a brit élelmiszer-árinfláció az idén még csökkenhet is, mivel egyelőre a korábbi globális áresés szűrődik át a fogyasztói árakba. A Capital Economics elemzői szerint az is valószínűsíthető, hogy a kiskereskedelmi hálózatok az intenzív versenyhelyzetben saját árrésük kárára "lenyelik" a nagybani költségemelkedések egy részét.

Mint azt a Piac&Profit Online közölte, Magyarországon is az egekbe szökhetnek a gabonaárak és emelkedhet az állati eredetű termékek ára is - figyelmeztetnek szakmai szervezetek. Tavasz óta a nemzetközi árupiacon már 20 százalékot emelkedtek a különböző gabonafélék tonnánkénti jegyzési árai éspiaci elemzők szerint a várható rossz termésátlagok miatt még magasabbra kúszhatnak az indexek. Mint a Piac&Profit korábban megírta, a fedezeti alapok máris nagy téteket játszanak meg arra, hogy a búza vékánkénti ára (ami 35,24 liter) még idén 9 dollárra ugrik (év elején 6,8-7,1 dollár is volt a jegyzés).

Az aszály azonban súlyos károkat okozott a növénytermesztésben. Elsősorban a kukorica szenvedett kárt, emiatt az ára tonnánként a jelenlegi 50 ezerről  év végéreakár 70 ezer forintra nőhet. A NÉBIH július 27-i termésbecslése 6,15 millió tonnás eredménnyel számol, (2011 tényleges eredménye 7,99 millió tonna), ezt az aszály, illetve a hőség jelentősen ronthatja. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének nem hivatalos becslése szerint azonban a termés inkább 5 millió tonna körül várható, ami a Magosz becsléseinek fényében még optimista előrejelzés,

Az idei kukoricatermés majdnem 40 százaléka megsemmisült a nagy meleg, különösen az utóbbi hét rendkívül száraz időjárása miatt a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) becslései szerint, a veszteség nemzetgazdasági szinten meghaladhatja a 200 milliárd forintot. A kukorica tonnánkénti ára a világpiaccal összhangban emelkedik, a hónap végére meghaladhatja a 65 ezer forintot is. Az állattartók költségei így jelentősen emelkednek, mivel a költségek 70 százalékát a takarmánybeszerzés adja. Egy kiló hús előállításához a sertéságazatban 3,0-3,5 kilogramm, míg a baromfiágazatban 3,0 kilogramm takarmány szükséges.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo