Eddig tartott a jó világ az autósoknak

Az üzemanyag piaci árak a hét második felében csökkenésből növekedésbe, a forint árfolyama gyengülésbe váltott a pénteki üzemanyagár csökkenést követően. A heti átlagokkal szemben a péntekre érvényes árváltoztatás után forintban mérve a benzinnél 2,1-4,5%, a gázolajnál 3,1-3,3%-os áremelkedés jelentkezhet.

Kép: SXC

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Brent spot kőolaj ára a héten 46-48 dollár között változott, a heti átlagban közel két és fél dollárral csökkent az ár. Az árak a hét első három napján folyamatosan mérséklődtek, majd emelkedtek és stagnáltak. A heti átlagos ár mérséklődését a túlkínálat okozta. Bár pénteken a kínai jegybank kamatcsökkentését követően először emelkedett az olajár annak reményében, hogy ez a döntés a kínai gazdaság élénkítését eredményezi, de később megváltozott a piaci vélemény és a borús hangulat eltüntette az emelkedést. Az amerikai kőolaj, a WTI határidős ára is a Brentéhez hasonlóan változott, annak ellenére, hogy a kőolajfúrások ezen a héten tovább csökkentek, igaz ezen a héten csupán eggyel. A hét második felében a dollár jelentősen erősödött a vezető devizákkal szemben, amely árcsökkentő hatású - írta a GKI Energiakutató Kft. heti rendszeres előrejelzésében.

A forint árfolyama az október 19 - október 23-i héten 277 Ft/dollár körül ingadozott, 4,6 forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam a hét második felében forult gyengülésbe és ez a változás felerősítette a forintban számított üzemanyagárak emelkedését.

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon 7 forint körüli mérséklődést jeleznek, a másik két piacon valamivel kisebb a csökkenés mértéke. A héten szerdán és pénteken összesen 11 forinttal csökkent a benzin és 9 forinttal a dízel ára. Azt feltételezve, hogy az október 21-i, szerdai árdöntés utáni piaci árváltozásokat veszi figyelembe a jövő hét hétfői árdöntés, ezért a piaci tényezők alapján a benzinnél a két forintos csökkentéstől, az ártartáson át, a két forintos emelésig is elképzelhető a változtatás. A gázolaj forintban mért ára esetében a hét második felében az áremelkedés és az árfolyam gyengülése erőteljesebb hatást gyakorol, ezért itt az ártartástól a 2-3 forintos emelésig lehetséges a változtatás mértéke.

A benzin ára 329 forint/liter körüli szintre kerülhet, a gázolaj ára várhatóan 337-341 Ft/liter között változhat.  Az elmúlt egy év során a benzin ára 14, a gázolaj ára 15%-kal csökkent. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 21%-kal több benzint és 23%-kal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

Véget ért az olajálom
Úgy tűnik, hogy ennyi volt az olaj száguldása. Véget ért a „short covering”, s egyből hatalmasat esett a fekete arany árfolyama. Irán pedig úgy van vele, hogy nem számít, ha olcsó az olaj, de akkor is keresünk végre rajta. Viszonylag hamar újra az OPEC második legnagyobb exportőre akar lenni.

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo