A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Brent spot kőolaj ára a héten 45-49 dollár között változott, a heti átlagban közel fél dollárral, közel másfél százalékkal emelkedett az ár. Az árak csak kedden mérséklődtek, a többi napon emelkedtek. A heti átlagos ár emelkedését először az a hír indította el, hogy az Egyesült Államok köolajtermelése mérséklődik, az augusztusi adat az idei harmadik leggyengébb. A másik lökést a kőolajfúrások számának újabb csökkenése okozta, ezen a héten 16-tal csökkent a kőolajfúrások száma, a csökkenés már 9 héten át tart.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga csak 10 centtel csökkent az előző heti átlaghoz viszonyítva, a spot ár közeledett a határidős árhoz. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten alig változott, a Brent átlagosan 3,2 dollárral volt drágább, mint a határidős WTI átlaga. Az űzemanyagpiacokon az európai benzinexport lehetőségei ezen a héten javultak, erősödött az Egyesült Államokba irányuló export, emellett Nigéria további benzinvásárlásokat jelentet be. Az ázsiai piacon a magas oktánszámú termékek és a vegyipari alapanyagok iránti kereslet továbbra is erős. Az európai piacokon a dízel kínálata továbbra is bőséges, az ARA kikötőkben raktározott dízel igen magas készletszinten van, egyes kereskedők a szállítóhajókon való raktározást fontolgatják. Az európai belső árakat viszonylag magasan tartja az, hogy a Rajna vízszintje továbbra is sekély, a francia, német és svájci belső piac dízel-készletei különösen alacsony szinten vannak, mert a szállítás igen költséges - közölte heti előrejelzésében a GKI Energiakutató Kft.
Svájc egyetlen kőolajfinomítója leállásra kényszerült egy tűzeset miatt. A helyzet kritikus, s a svájci kormány a biztonsági készletekből szabadított fel 50 ezer tonna dízelt. A forint árfolyama az október 26 - október 30-i héten 283 Ft/dollár körül ingadozott, 5,8 forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam dollárhoz viszonyított gyengülését a dollár erősödése okozta, a forint-euró árfolyam heti átlaga lényegében véve változatlan volt. A forint gyengülése felerősítette a forintban számított üzemanyagárak emelkedését. A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 7,8%-os, az északnyugat-európai piacon 6,9%-os, míg az ARA piacon 5,5%-os árnövekedés jelentkezett.
A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 2,7%-os áremelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 2,7-2,9%-os növekedést mutatnak az árak forintban mérve. A piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon 6-9 forint körüli emelkedést jeleznek, a másik két piacon valamivel kisebb a drágulás mértéke. A gázolaj forintban mért ára esetében valamennyi piacon 2-4 forint közötti emelkedést mutatható ki. A benzin ára 334-338 forint/liter körüli szintre kerülhet, a gázolaj ára várhatóan 338-341 Ft/liter között változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára 14,5 a gázolaj ára 15,5%-kal csökkent. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 22%-kal több benzint és 25%-kal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.